EVENIMENT
A fost lansat Samsung Galaxy S10. Când se va putea cumpăra în România

Samsung Galaxy S10 a fost lansat și prezentat oficial pe 20 februarie. Sud.coreenii au prezentat trei versiuni ale aceluiasi telefon, de la un model mai ieftin la cel mai scump.
Samsung Galaxy S10e, Galaxy S10 si Galaxy S10 Plus – au hardware bun, toate au cel mai performant ecran al companiei. De la un S10 poti să încarci wireless orice alt dispozitiv care are în dotare opțiunea respectivă.
Cea mai nouă gamă de telefoane ale producătorului din Corea de Sud va fi disponibilă din 8 martie în Romania. La precomandă, se dau bonus o pereche de Galaxy Buds (castile wireless ale companiei) fara niciun cost suplimentar.
Samsung Galaxy S10 are mai multe camere foto, un ecran perforat, un scanner nou (ultrasonic) si inovator pentru amprente, dar si o interfata mai bine gandită. Toate telefoanele au Android Pie cu interfata One UI.
Schimbarea cea mai mare pe care Samsung o face este la ecran. Mai bun, dar si perforat. Se pare că Samsung preferat această soluție pentru a nu face o crestatură în ecranul lui Samsung Galaxy S10, cum au iPhone, Huawei si alte telefoane.
Preturile pentru Samsung Galaxy S10 pentru Romania, pornesc în funcție de model, procesor și memorie de la 3500 lei pentru Galaxy S10e (ecran de 5,8 inci Dynamic AMOLED, 6 GB de memorie RAM, 128 GB spațiu de stocare, cameră duală pe spate, o cameră pentru selfie și baterie de 3.100 mAh) până la 7500 lei pentru Samsung Galaxy 10Plus (ecran de 6,4 inci Dynamic AMOLED, 8 GB de memorie RAM + 128 GB spațiu de stocare sau 8 GB RAM + 512 GB spațiu de stocare (spate din ceramică în nuanță albă sau neagră) sau 12 GB RAM + 1 TB stocare (spate din ceramică în nuanță albă sau neagră), cameră triplă pe spate, cameră duală de selfie, baterie de 4.100 mAh)
Este posibil ca la precomandă telefonul să fie livrat mai repede de data de 8 martie, dată de la care va putea fi găsit și în magazine.
EVENIMENT
Nicolae Stanciu, oficial la Genoa de la 1 iulie. Directorul clubului: ”Vine cu experiență și o etică de muncă excepțională”

Nicolae Stanciu va deveni oficial, începând cu 1 iulie 2025, jucătorul formației Genoa CFC, echipă din Serie A, marcând astfel prima sa experiență într-unul dintre cele cinci mari campionate ale Europei.
Mijlocașul de 32 de ani a evoluat în ultimele sezoane la Damac FC, în Arabia Saudită, iar în ultimele șase luni de contract a negociat discret cu echipa italiană.
Transferul a fost oficializat în această săptămână, chiar în timp ce Stanciu se află în cantonamentul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
„Astronomie în Batthyaneum”: După 150 de ani, observațiile cerului revin la biblioteca din Alba Iulia

După mai bine de 150 de ani, observațiile astronomice s-au întors în Batthyaneum, prin proiectul „Astronomie în Batthyaneum”, au anunțat joi reprezentanții instituției.
Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia este cunoscută în primul rând pentru valoarea sa istorică și culturală, dar are și o semnificativă componentă legată de astronomie, mai ales în contextul secolului al XVIII-lea și începutul secolului al XIX-lea.
Fondatorul ei, episcopul Ignác Batthyány…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Atacantul Tudor Cociș, în vârstă de 21 de ani, jucător format la Academia CFR Cluj, a fost inclus în lotul mare al echipe, după ce și-a făcut junioratul în eșalonul secund.
„Bine ai revenit în familia CFR, Tudor Cociș!
Suntem bucuroși să vă anunțăm că, începând de astăzi, Tudor Cociș, atacant format în cadrul Academiei noastre, revine în Gruia!
Un ATACANT format la Academia CFR Cluj, inclus în lotul mare al echipei
Născut în 2004, Tudor a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Atenționare Cod Galben de caniculă și furtuni, joi, în Alba și în alte județe din țară. Temperaturi ridicate până duminică

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis atenționare Cod Galben de caniculă în Alba și alte zone din țară, valabilă joi și vineri. Însă vor fi temperaturi ridicate și în weekend.
Joi, vor fi și condiții de instabilitate atmosferică, în Munții Apuseni (județul Alba), Carpații Meridionali și alte șase județe din Transilvania și Banat.
Atenționare Cod Galben: joi, 5 iunie, orele 12.00-21.00 – temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic
Joi,…
Citește mai mult pe Alba24.ro