EVENIMENT
UPDATE FOTO: Accident rutier pe A3, în județul Cluj. Coliziune puternică între un TIR și un autoturism. O persoană, grav rănită

O persoană a fost grav rănită, în urma unui accident rutier produs miercuri după-amiaza, pe Autostrada A3, în județul Cluj, în urma coliziunii dintre un autoturism și un TIR.
Din primele informații, un autoturism și un TIR s-au ciocnit violent, iar o persoană a fost găsită lângă autoturismul implicat în accident, în stare de inconștiență.
UPDATE 2: Potrivit IPJ Cluj, conducătorul unui autotren, un bărbat de de 30 ani, cetățean maghiar, în timp ce se deplasa pe A3 din direcția Turda spre Gilău nu ar fi păstrat distanța regulamentară față de autoturismul care circula în fața sa, condus de un bărbat de 30 de ani, cetățean turc, intrând în coliziune față-spate cu acesta.
UPDATE: Potrivit ISU Cluj, în urma accidentului rutier a rezultat ranirea unui bărbat de circa 40 de ani, care a fost transportat la spital, cu multiple traumatisme severe, însă era în stare de conștiență și era cooperant.
Potrivit ISU Cluj, la fața locului au intervenit o autospecială cu modul de descarcerare și un echipaj SAJ.
Apelul de urgență a fost primit în jurul orei 15.30, iar evenimentul s-a produs la kilometrul 18, pe sensul de mers dinspre Truda spre Gilău.
Conform sursei citate, pompierii sosiți la locul accidentului au găsit un autoturism și un autotren avariate, precum și o persoană care necesita îngrijiri medicale, întinsă lângă autoturism.
Persoanam care a fost găsită în stare de conștiență, prezenta mai multe leziuni, aceasta primind îngrijiri medicale de la echipajele medicale ajunse la locul accidentului.
Pompierii au asigurat măsuri de siguranță a salvatorilor și măsuri de prevenirea incendiilor ca urmare a scurgerilor de combustibil care se deversau din rezervorul ansamblului de vehicule. Acesta transporta produse farmaceutice.
EVENIMENT
14 septembrie: Ziua Crucii – cinstirea lemnului pe care a fost răstignit Iisus Hristos. Obiceiuri de Înălțarea Sfintei Cruci

În data de 14 septembrie creștinii ortodocși sărbătoresc Înălţarea Sfintei Cruci sau Ziua Crucii. Este o sărbătoare mare, cinstită prin post și praznice, fiind cea mai veche sărbătoare închinată cinstirii lemnului sfânt.
Înălțarea Sfintei Cruci are o importanță deosebită în Calendarul Ortodox 2025, dar și în cel catolic. Este o zi de post, rugăciune și cinstire a lemnului pe care a fost răstignit Mântuitorul Iisus Hristos.
Semnificația religioasă a Înălțării…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
217 bilete de tratament pentru pensionarii clujeni. Casa de Pensii a început distribuirea pentru seria 14

Casa de Pensii Cluj anunță că, pentru seria 14 de bilete de tratament, instituția a primit 217 bilete, disponibile pentru pensionarii și asigurații care îndeplinesc criteriile legale.
Biletele pot fi ridicate până în este 23 septembrie 2025, de la sediul instituției.
Bilete de tratament pentru pensionarii clujeni
Biletele se ridică de ;a ghișeul nr. 8, conform programului de lucru:
- luni-joi: 08:00 –…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
14 septembrie, Ziua inginerului român. Care este cea mai veche școală de ingineri din România

În 14 septembrie se sărbătorește Ziua inginerului român. Pentru marcarea acestei zile, Ministerul Educaţiei Naţionale, Academia de Ştiinţe Tehnice şi asociaţiile profesionale ale inginerilor din România organizează manifestări ştiinţifice cu caracter simbolic.
Ziua inginerului român a fost instituită prin Hotărârea de Guvern 525/2000.
Ziua inginerului roman. Care este cea mai veche școală de ingineri din România
Cea mai veche şcoală de ingineri din România este…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Incident violent la Turda. Tânăr de 26 de ani, arestat preventiv după ce și-a bătut și sechestrat un cunoscut

Un tânăr de 26 de ani din Turda a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de lovire sau alte violențe și lipsire de libertate.
Tânărul, care era deja sub control judiciar a fost arestat pentru 30 de zile.
A bătut și sechestrat un cunoscut
Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 9 septembrie 2025, în jurul orei 01:00, tânărul se afla într-un subsol dezafectat al unui imobil din municipiu,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro