EVENIMENT
11 mesaje de avertizare a populaţiei prin RO-ALERT privind incidenţa cazurilor de infectare cu SARS-CoV-2

Autorităţile au transmis în ultimele 24 de ore, prin intermediul sistemului RO-ALERT, 11 mesaje de avertizare a populaţiei privind incidenţa cazurilor de infectare cu SARS-CoV-2 şi recomandări pentru respectarea regulilor de distanţare şi igienă, în judeţele Alba, Bacău, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Dolj, Ilfov, Hunedoara şi Satu-Mare, potrivit unui comunicat al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) transmis, miercuri, AGERPRES.
De asemenea, în ultimele 24 de ore, la nivel naţional, pompierii militari au gestionat peste 1.500 intervenţii în diferite situaţii de urgenţă.
„Majoritatea solicitărilor primite de salvatori au fost pentru acordarea de prim ajutor, astfel încât peste 1.200 de persoane au primit asistenţă medicală de urgenţă din partea paramedicilor SMURD. Cele mai multe astfel de cazuri au fost gestionate în zona Bucureşti-Ilfov (343 cazuri), urmată de judeţele Timiş (70 cazuri) şi Cluj (62 cazuri)”, arată sursa citată.
În afara acestor situaţii, salvatorii au acţionat pentru lichidarea a 32 de incendii, precum şi în alte 309 intervenţii, în sprijinul comunităţilor. Echipajele de descarcerare au fost solicitate să intervină în şase cazuri, pentru extragerea ocupanţilor din autoturismele implicate în accidente rutiere.
„În continuare, pompierii militari rămân la datorie, 24 de ore din 24, pentru gestionarea operativă a situaţiilor de urgenţă şi acordarea primului ajutor persoanelor aflate în dificultate. Evenimentele înregistrate la nivel naţional rămân sub atenta monitorizare a Centrului Operaţional Naţional, pentru dispunerea imediată a măsurilor menite să asigure optimizarea misiunilor de răspuns orientate spre salvarea de vieţi”, precizează IGSU. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. Rută alternativă la traficul aglomerat din Dej. Consiliul Județean asfaltează drumul Câțcău – Vad

Consiliul Județean Cluj a demarat lucrările de asfaltare pe drumul comunal DC 177 (DN 1C) Câțcău – Vad (DJ 109E), după ce acesta a fost recent preluat în administrarea instituției.
Lucrările de întreținere continuă cu așternerea covorului asfaltic, în timp ce pe restul sectorului de drum se execută stratul suport de balast stabilizat.
Alin Tișe: Va fi un drum foarte util
La finalul lucrărilor, tronsonul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Anchetă la Aeroportul Cluj cu privire la manipularea neglijentă a bagajelor. Alin Tișe: Aceste atitudini nu pot fi tolerate

Președintele Consiliului Județean Cluj a solicitat, în această dimineață, directorului Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj, David Ciceo, declanșarea unei anchete urgente privind modul în care sunt manipulate bagajele călătorilor.
Acesta a cerut luarea de măsuri legale și contractuale ferme pentru a pune capăt unor practici considerate total inadecvate și nejustificate, după ce în spațiul public…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Șantaj, amenințări și ordin de protecție încălcat. Un clujean reținut și arestat pentru 30 de zile

Un bărbat de 33 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de șantaj și încălcarea unui ordin de protecție.
Potrivit IPJ Cluj, în perioada martie – iunie 2024, bărbatul ar fi exercitat presiuni psihologice asupra victimei prin mesaje online ce conțineau amenințări, inclusiv cu violență fizică, dar și cu divulgarea unor materiale compromițătoare. Scopul acestora ar fi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Miercurea aceasta, urma să se încheie ședința de politică monetară a Rezervei Federale americane. Deciziile luate vor avea un efect major asupra mediului economic mondial.
Piața anticipa o reducere cu sfert de punct procentual a dobânzilor, care se situează din decembrie trecut la 4,25 – 4,50%, măsură care a contribuit la deprecierea semnificativă a dolarului american.
ANALIZĂ. Radu Georgescu: Dolarul se…
Citește mai mult pe Cluj24.ro