EVENIMENT
14 persoane de la căminul de bătrâni din Baia de Criş, confirmate pozitiv cu COVID-19
Un număr de 14 persoane de la Unitatea de Asistenţă Medico-Socială Baia de Criş au fost depistate pozitiv în urma testului efectuat pentru infecţia cu noul coronavirus, pacienţii urmând să fie internaţi joi seara la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Deva.
Potrivit vicepreşedintelui Consiliului Judeţean (CJ) Hunedoara Sorin Vasilescu, una dintre cele 14 persoane este o angajată a unităţii, iar restul sunt persoane în vârstă cazate în căminul de bătrâni.
"Duminică şi luni au murit trei persoane la această unitate medico-socială, toate asimptomatice. Am solicitat Direcţiei de Sănătate Publică Hunedoara să efectueze testarea tuturor persoanelor de la unitatea din Baia de Criş, pentru a vedea ce se întâmplă acolo. Rezultatele au venit în cursul zilei de joi, urmând ca persoanele bolnave să fie internate la Spitalul Judeţean de Urgenţă Deva", a declarat, pentru AGERPRES, vicepreşedintele CJ Hunedoara.
El a arătat că, în conformitate cu prevederile ordonanţelor militare, personalul angajat la căminul de bătrâni din Baia de Criş era în carantină până pe 26 aprilie, urmând ca schimbul de tură să fie efectuat ulterior pentru un alt interval de 14 zile.
Unitatea Medico-Socială Baia de Criş este cel de-al doilea cămin de bătrâni din judeţul Hunedoara unde au fost confirmate cazuri de infectare cu COVID-19, după cel din Orăştie. AGERPRES
EVENIMENT
Premieră cinematografică la Sebeș: Va rula filmul ”Dobrogea” regizat de Mircea Bezergheanu. Ce spune videograful Eduard Schneider
Premieră cinematografică la Sebeș, în weekend-ul următor. Este vorba despre o proiecție a filmului Dobrogea, film în regia lui Mircea Bezegheru. Evenimentul va avea loc sâmbătă, 7 februarie de la ora 17.00, la Centrul Cultural ”Lucian Blaga. Accesul la film este gratuit.
„După părerea mea, este cel mai ambițios și elaborat material de film documentar în materie de natură, peisaj, floră și faună pe care l-am văzut vreodată, realizat în România” transmite sebeșeanul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Dorin Cioabă profită și promite că se implică în găsirea copilului dispărut în Gherla. Romii din Cluj nu îl recunosc ca ”rege”
Autointitulatul rege al romilor, Dorin Cioabă, care locuiește la Sibiu, profită de tragedia de la Gherla, unde un copil a căzut în râul Someș și este de negăsit după 10 zile, și a promis că se va implica, acuză romii din județul Cluj.
”A intrat (Cioabă – n.a.) pe o rețea de socializare și a promis că se implică în căutările copilului dispărut. Noi nu îl recunoaștem ca rege al romilor, să își...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un incendiu a izbucnit duminică, 1 februarie, în jurul orei 15.40 pe strada Rândunelelor din Alba Iulia. Din primele informații incendiul se manifestă generalizat la acoperișul unei case.
La fața locului intervin pompierii din Alba Iulia cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, dar și un echipaj de prim ajutor.


Misiunea pompierilor este în dinamică.
Știre în curs de actualizare.
UPDATE 16.15: Potrivit ISU Alba, la scurt timp de la intervenția pompierilor,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Pugilistul din Alba Iulia, Aurelian David Popescu, antrenat de Andrei Dărămuș, va urca iar în ring într-o competiție la Ploiești
Pugilistul din Alba Iulia, Aurelian David Popescu, un sportiv de perspectivă al orașului va urca iar în ring într-o competiție desfășurată în luna februarie.
David este un sportiv descoperit de antrenorul și fostul sportiv profesionist, Andrei Dărămuș. În luna octombrie a anului 2025 Aurelian devenea campion național la cadeți.
Acesta este legitmat la Clubul Sportiv Municipal Alba Iulia, dar este legitimat și la lotul național de box al României.
Aurelian va urca iar...
Citește mai mult pe Alba24.ro
