Connect with us

ACTUALITATE

144.000 doze de vaccin de la compania farmaceutică Johnson&Johnson au sosit în România

Publicat

144.000 doze de vaccin Janssen au ajuns joi la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”. Transportul este asigurat de firma producătoare, iar dozele de vaccin au fost aduse în București pe cale terestră.

Dozele au fost depozitate la Centrul Național de Stocare, iar în perioada următoare vor fi distribuite în centrele regionale existente la nivel național.

Centrul Național de Stocare a vaccinurilor împotriva COVID-19 din cadrul Institutului „Cantacuzino” este complet autorizat și avizat de către Autoritatea Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR), autoritatea națională care are competență în domeniul medicamentului de uz uman.

Până în prezent, 3.785.100 doze Janssen au fost recepționate, iar 1.826.313 au fost deja utilizate pentru imunizarea populației.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Spectacolul „Tipografic majuscul”, la Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani

Publicat

spectacolul „tipografic majuscul”, la teatrul „mihai eminescu” botoșani

Publicitate

Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani invită botoșănenii în acest sfârșit de săptămână, la spectacolele „Tipografic majuscul” adaptare după un text de Gianina Cărbunariu și „Desculț în parc” de Neil Simon.

Sâmbătă, 7 februarie, de la ora 18.00  la Sala Studio a Teatrului „Mihai Eminescu” va fi pus în scenă  spectacolul „Tipografic majuscul”, adaptare după un text de Gianina Cărbunariu.

Regia și scenografia: Ella Nistor

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Persoană fără adăpost, găsită în șoc hipotermic de polițiștii locali pe o stradă din municipiului Botoșani

Publicat

persoană fără adăpost, găsită în șoc hipotermic de polițiștii locali

Publicitate

În contextul răcirii accentuate a vremii, polițiștii locali din cadrul Poliției Locale Botoșani și-au intensificat activitățile preventive, desfășurate în cooperare cu reprezentanți ai Serviciului de Ambulanță Județean și ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Botoșani. Acțiunile vizează identificarea persoanelor vulnerabile aflate în situații de risc major, în special a celor expuse pericolului de deces prin hipotermie.

Astfel, în...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 35 de ani, din comuna George Enescu, reținut pentru încălcarea ordinului de protecție

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Dorohoi au emis ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat de 35 de ani, din comuna George Enescu, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de încălcare a ordinului de protecția.

 

Din cercetări, a reieșit faptul că față de acesta era emis un ordin de protecție din luna noiembrie 2025, prin care era obligat să nu se apropie de soția și cei doi copii minori...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr de 23 de ani, din Răchiți, prins la volan fără permis de conducere

Publicat

bărbat de 51 de ani, din leorda, dat jos de

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Botoșani au oprit pentru control, un autoturism care, la vederea autospecialei de poliție, schimbase brusc direcția de deplasare.

În urma verificărilor s-a stabilit identitatea conducătorului auto, în persoana unui tânăr, de 23 de ani, din comuna Răchiți, precum și faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

 

Cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe