EVENIMENT
Parada Baloanelor cu Aer Cald de la Câmpu Cetăţii – Mureș. Se estimează peste 20.000 de vizitatori

Organizatorii celei de-a XIV-a ediţii a Paradei Baloanelor cu Aer Cald, care se desfăşoară până duminică în satul Câmpu Cetăţii, comuna Eremitu, estimează că la finalul celei de-a trei a zi a festivalului numărul vizitatorilor va depăşi 20.000.
„La această ediţie participă 15 baloane din Rusia, Moldova, Cehia, Ungaria şi România. Ieri (sâmbătă – n.r.) au fost vreo 10.000 de vizitatori, vineri seara au fost de asemenea mulţi, iar duminica, de regulă, vin şi mai mulţi, aşa că vom trece lejer de 20.000. Până acum, din cele şase curse planificate au fost efectuate cinci, ultimul zbor va fi după amiază. Joi a plouat, vineri deja a fost vremea bună. Anul acesta vremea a ţinut cu noi, am reuşit să respectăm zborurile. De mulţi ani nu am mai avut aşa vreme bună ca acum, fapt ce ne-a permis să efectuăm toate zborurile planificate. În fiecare an încercăm să organizăm şi alte evenimente, întrucât zborurile se desfăşoară dimineaţa şi seara. În acest an am avut o expoziţie de maşini oldtimer. Zona Câmpului Cetăţii, situat în apropiere de Sovata, este foarte frumoasă, există un microclimat local care facilitează zborul baloanelor cu aer cald, astfel încât zona de zbor este destul de mare, cu foarte mult puncte interesante. De obicei participanţii vin la Câmpu Cetăţii, vin de foarte mulţi ani, deja suntem o familie între piloţi. Vin cu foarte multă plăcere aici fiindcă e foarte interesant de zburat. Publicul poate nu observă acest aspect, dar pentru piloţi sunt nişte provocări din perspectiva zborului cu balonul”, a declarat, pentru AGERPRES, Unul dintre organizatorii Paradei Baloanelor cu Aer Cald, Lorincz Miklos.
Piloţii susţin că în fiecare dimineaţă baloanele zboară de pe platoul din Câmpu Cetăţii către ieşirea din vale, către Eremitu, iar seara se poate decola şi se poate zbura către deal, în direcţia opusă, însă cu aproximativ o jumătate de oră înainte de apusul soarelui, curentul se întoarce iarăşi către vale şi se poate veni chiar la locul de unde s-a decolat.
Satul Câmpu Cetăţii este situat într-o foarte frumoasă, la nord de Sovata şi la est de Târgu Mureş, la circa 50 de kilometri, în apropiere de Munţii Gurghiului.
Terenul de decolare are în jur de 5 hectare fapt ce permite decolarea a 20-22 de baloane în acelaşi timp, iar la paradă participă doar piloţi licenţiaţi în ballooning.
Este o pasiune destul de costisitoare, întrucât un balon cu aer cald costă până la 20.000 de euro. Cei care au dorit să zboare cu balonul cu aer cald s-au înscris din timp pe listele speciale deschise de organizatori, preţului unui zbor fiind de 480 de lei. AGERPRES
EVENIMENT
Doi bărbați care și-au împărțit pumni și picioare în liftul și pe holul Spitalului Câmpeni, condamnați. Ce pedepse au primit

Doi bărbați din Câmpeni, Adrian P., și Anghel P. au fost inculpați, dar și victime într-un dosar de loviri sau alte violențe, pe rolul Judecătoriei Câmpeni. Este vorba despre un dosar care a primit o decizie în primă instanță, în data de 19 iunie 2025.
Cei doi au ajuns în fața instanței, după ce s-au bătut în incinta Spitalului Orășenesc Câmpeni. Bătaia a avut loc în data de 4 ianurie 2023, în jurul orei 13.00.
”Inculpatul Adrian P. s-a deplasat la spital…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Clujean, nemulțumit de modernizarea străzii Mihail Kogălniceanu: Praful pune în pericol sănătatea elevilor!

Un clujean reclamă praful de pe strada Mihail Kogălniceanu, zonă recent modernizată de administrația locală.
Un clujean acuză Primăria, pe rețelele de socializare, că nu a rezolvat problema prafului excesiv din zona străzii Mihail Kogălniceau, care pune în pericol sănătatea elevilor și a profesorilor din zonă.
„Dragă domnule Primar, nu ați rezolvat problema gravă generată de dumneavoastră odată cu modernizarea zonei Kogălniceanu. Este total…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Solstițiul de vară 2025: evenimentul marchează cea mai lungă zi din an și începutul oficial al verii astronomice în țară. Acest fenomen este însoțit de tradiții populare și semnificații culturale importante, care celebrează lumina, viața și belșugul.
După momentul solstițiului de vară, durata zilei va începe sa scadă, iar a nopții să crească, timp de 6 luni, până la 21 decembrie, când este solstițiul de iarnă.
Evident, în emisfera sudică a Pământului…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Solstițiul de Vară 2025: Cea mai lungă zi din an și începutul oficial al verii astronomice

Solstițiul de Vară 2025: Cea mai lungă zi din an și începutul oficial al verii astronomice are loc sâmbătă, 21 iunie, la ora 05:42.
Acest moment astronomic special marchează cea mai lungă zi din an în emisfera nordică și începutul oficial al verii astronomice.
Solstițiul de vară marchează debutul verii astronomice în emisfera nordică și coincide cu cea mai lungă zi a anului din punct de vedere al luminii naturale.
Pentru România, această zi va aduce cea mai mare durată de…
Citește mai mult pe Alba24.ro