EVENIMENT
18 pietoni, amendați de polițiștii din Alba Iulia după ce au traversat neregulamentar. Acțiune pentru creșterea siguranței rutiere

Poliția Municipiului Alba Iulia a organizat marți, 19 martie, pe raza municipiului Alba Iulia și a localităților rurale arondate, o acțiune care a avut ca scop creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor care sunt generate de neacordarea de prioritate.
Potrivit IPJ Alba, au fost aplicate 68 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 9.400 de lei.
Dintre acestea, 18 au fost aplicate pietonilor care s-au angajat în traversări neregulamentare, două…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CNA condamnă intimidările lui Simion faţă de jurnalişti. „Contravine grav valorilor democratice”

Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) și-a exprimat luni seara îngrijorarea față de recentele derapaje din discursul public manifestate prin ameninţări la adresa jurnaliştilor, inclusiv prin publicarea înregistrării a unei conversaţii. CNA condamnă ferm orice formă de presiune exercitată asupra presei. Reacţia CNA vine după ce George Simion, candidat AUR în turul doi la prezidenţiale, a publicat imagini în care îi jigneşte pe jurnalişti, în biroul său, când se negocia…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Pieton lovit de un camion în Cluj-Napoca. Bărbatul, rănit grav, a fost transportat la spital

Un grav accident de circulație a avut loc în urmă cu puțin timp în Cluj-Napoca.
Un bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani a fost lovit de un camion.
Pieton lovit de un camion la Cluj-Napoca
Un echipaj al ISU Cluj s-a deplasat de urgență la locul accidentului. Bărbatul a fost lovit de camion la intersecția străzilor Albac și Liviu Rebreanu din cartierul Gheorgheni.
Bărbatul este rănit grav și va fi transportat la spital. Acesta era conștient și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea la începutul lunii iunie 2025. Zile răcoroase, urmate de temperaturi ridicate și furtuni. Prognoza meteo pe patru săptămâni

Vremea la începutul lunii iunie 2025. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza de vreme pentru următoarele patru săptămâni, până în 9 iunie.
Meteorologii anunță vreme mai răcoroasă până în 26 mai. Apoi, se încălzește ușor.
Cel mai frig va fi în perioada 16-18 mai, cu maxime între 10 și 18 grade, în centrul țării. Va mai ploua în această săptămână și în perioada 19-25 mai. Spre finalul lunii, maximele cresc peste 20 de grade.
Vezi…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Elevi de gimnaziu de la Colegiul “Titu Maiorescu” Aiud, premiați pentru proiecte de tehnologie digitală

Doi elevi de gimnaziu de la Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud au fost premiați în cadrul Sesiunii de Comunicări Științifice ”In-Extenso”, organizată de Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia.
Sesiunea studenților și masteranzilor Facultății de Informatică și Inginerie a avut o secțiune dedicată elevilor în parteneriat cu universitatea. Aceasta s-a desfășurat în 9 mai.
De la Colegiul Național “Titu Maiorescu“ Aiud au participat cu lucrări…
Citește mai mult pe Alba24.ro