EVENIMENT
2-4 iulie: Trageri și distrugeri cu material exploziv în poligonul Micești, Alba Iulia. Atenționări pentru locuitori
În perioada 2 – 4 iulie sunt organizate sesiuni de trageri și distrugeri cu material exploziv în poligonul Micești din Alba Iulia. Locuitorii sunt atenționați să evite zona.
Accesul populației este interzis în proximitatea zonei militare rescticționate a poligonului, pe drumurile de acces și pe cele aflate în vecinătatea poligonului, conform programului:
- Miercuri, 2 iulie: execută distrugeri U.M.01684 Alba Iulia între orele 08:00 – 16:00
- Joi, 3 iulie: execută trageri I.P.J….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. Dragoș Tuluc, campion național la doar 16 ani. Povestea unui tânăr elev din Cluj pasionat de raliuri
La doar 16 ani, Dragoș Tuluc a reușit să devină Campion Național la Raliul Argeșului 2025, în clasa RO 6, Suzuki Swift Cup și Debutanți.
Performanța sa nu este doar rezultatul talentului, ci și al pasiunii, perseverenței și al sprijinului constant al familiei.
„Reușita lui Dragoș Tuluc este mai mult decât o performanță sportivă – este o lecție de perseverență, echilibru și pasiune autentică….
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
CUPRU MIN SA ABRUD: CERERE DE OFERTĂ cu plic închis pentru achiziția unui compresor de aer pentru foreză
EVENIMENT
13 noiembrie: Ziua Internațională a Bibliei. Ce nu știai despre cea mai influentă carte a lumii
13 noiembrie: Ziua Internațională a Bibliei. Puține cărți au modelat lumea așa cum a făcut-o Biblia. Este o ocazie nu doar de a omagia textul sacru, ci și de a reflecta la felul în care el continuă să influențeze cultura, limbajul și gândirea occidentală, la peste două milenii de la primele sale scrieri.
Pentru credincioși, Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu. Pentru istorici, este o arhivă a umanității. Pentru scriitori, este sursă de simboluri, ritm și imaginație.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
13 noiembrie: Ziua Mondială a Bunătății, dedicată promovării empatiei. O zi a alegerilor care pot schimba vieți
Ziua Mondială a Bunătății este sărbătorită anual la 13 noiembrie. Această zi are rolul de a evidenția faptele bune din comunitate, reușind să promoveze valorile empatiei și solidarității care unesc oamenii din întreaga lume
Ziua mondială a bunătăţii (WorldKindnessDay) a apărut după ce mai multe organizaţii umanitare s-au reunit la 13 noiembrie 1997 pentru a lansa aşa-numita „Declaraţie de Bunătate” („Declaration of Kindness”), scrie Agerpres.
În spiritul…
Citește mai mult pe Alba24.ro


