EVENIMENT
2 noiembrie: Se împlinesc 238 de ani de la izbucnirea Răscoalei lui Horea, Cloșca și Crișan – revolta iobagilor din Transilvania

Pe 2 noiembrie 2024 se împlinesc 238 de ani de la izbucnirea unuia dintre cele mai răsunătoare evenimente din istoria Transilvaniei – Răscoala lui Horea, Cloșca și Crișan.
Într-o perioadă în care românilor iobagi din Transilvania li se impuneau obligații grele de muncă, supraviețuirea devenise o provocare zilnică, iar asuprirea și exploatarea erau parte din viața de zi cu zi a acestora.
La sfârșitul secolului al…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
27 iulie: Sfântul Pantelimon, ocrotitorul medicilor. Semnificații și tradiții. Mănăstirea Oașa își sărbătorește hramul

În 27 iulie este sărbătorit Sfântul Pantelimon, considerat tămăduitorul bolnavilor și ocrotitorul medicilor. Tot în această zi, Mănăstirea Oașa din județul Alba își sărbătorește hramul.
Sfântul mai este cunoscut și ca unul dintre “doctorii fără de arginţi”.
Sfântul Pantelimon s-a născut în cetatea Nicomidiei, din regiunea Bitinia, în anul 284. Tatăl său, pe nume Evstroghie, era bogat. Era cu credinţa păgân, iar mama sa, Euvula, era creştină.
„Născând…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Vijelia a lăsat în urmă prăpăd, la Țaga. Un acoperiș a fost smuls de vânt și a căzut peste o mașină

O vijelie puternică a făcut ravagii sâmbătă, în localitatea clujeană Țaga. Rafalele de vânt au smuls un acoperiș care s-a prăbușit peste o mașină parcată, iar mai multe crengi de copac au fost doborâte la pământ.
Județul Cluj se află sub cod portocaliu de vreme severă, emis de Administrația Națională de Meteorologie. Potrivit avertizării, până la miezul nopții, vor fi vijelii cu viteze ale…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Marius Ştefănescu a semnat deja cu «U» Cluj. Eu aşa ştiu”. Alb-negrii dau 300.000 de euro pentru un mijlocaş de cupe europene

Marius Ştefănescu (mijlocaş, 26 de ani) ar fi deja cu Universitatea Cluj, deşi a fost dorit insistent de Dinamo. Afirmaţia îi aparţine patronului lui FCSB, Gigi Becali care a declarat la Digisport sâmbătă seara că jucătorul s-a înţeles cu echipa lui Ioan Ovidiu Sabău. „Aşa ştiu, aşa mi-a zis Meme (n.red. Mihai Stoica, managerul FCSB), că Ştefănescu a semnat deja cu «U» Cluj”, a spus Becali.
300.000…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Accident rutier la Alba Iulia, în zona Dedeman. Două mașini s-au lovit. Intervine ISU Alba, pentru prim-ajutor

Un accident rutier s-a petrecut în noaptea de sâmbătă spre duminică în Alba Iulia, zona Dedeman.
Din primele date, sunt implicate două autoturisme.
Potrivit ISU Alba, intervine Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine, pentru asigurarea măsurilor specifice și prim-ajutor medical.
Citește mai mult pe Alba24.ro