EVENIMENT
20 de migranţi au fost găsiţi într-un TIR sau sub remorcă, la graniţa cu Ungaria
Douăzeci de migranţi solicitanţi de azil în România au fost descoperiţi de autorităţi când încercau să iasă ilegal din ţară prin Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac II, 18 fiind ascunşi într-un TIR, iar doi sub o remorcă, stând pe o roată de rezervă.
În noaptea de duminică spre luni, la PTF Nădlac II a fost verificat un TIR condus de un turc în vârstă de 34 ani, care transporta produse din aluminiu pe ruta Turcia - Austria. În interiorul automărfarului au fost descoperite 18 persoane, informează un comunicat transmis de Poliţia de Frontieră Arad.
În urma cercetărilor s-a stabilit că persoanele ascunse sunt din Irak, Siria şi Egipt, având vârste cuprinse între 15 şi 42 de ani.
În al doilea caz, a fost verificat, în acelaşi punct de frontieră, un TIR condus de un turc care transporta produse textile în Suedia. Sub remorcă, pe o roată de rezervă, au fost găsiţi doi migranţi, din Afganistan şi Siria, cu vârste de 23 şi 18 ani.
În ambele cazuri, străinii sunt solicitanţi de azil în România şi au declarat că intenţionau să ajungă în state din vestul Europei, conform comunicatului.
Migranţii sunt cercetaţi pentru tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, iar şoferii turci, pentru trafic de migranţi. AGERPRES
EVENIMENT
Consultații doar cu programare și limitări stricte la medicul de familie, din 2026. Ce trebuie să știe pacienții
Începând cu anul 2026, accesul la serviciile medicale oferite de medicii de familie va fi mai strict reglementat, conform Asociației Medicilor de Familie Cluj. Programările devin obligatorii, documentele medicale nu mai pot fi eliberate fără consultație, iar numărul de consultații decontate este clar limitat.
Noile precizări urmăresc eficientizarea activității cabinetelor și evitarea blocajelor din sistem.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Locuitorii de pe Mihai Românul au pus mâna pe lopeți și roabe și și-au deszăpezit strada. Se roagă să nu mai ningă
În această seară, locuitorii de pe strada Mihai Românul din Cluj-Napoca au ieșit în curți și pe carosabil pentru a-și deszăpezi singuri strada, după ce ninsoarea abundentă a făcut accesul aproape imposibil.
Înarmați cu lopeți, roabe, nisip și sare, oamenii au demonstrat un adevărat spirit civic și o solidaritate rar întâlnită, reușind să curețe întreaga stradă în doar câteva ore.
Imaginile...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
AUR va ataca în instanță hotărârile Consiliilor Locale prin care se majorează taxele pe proprietate și pe automobile
Partidul AUR anunță că va contesta în instanță hotărârile consiliilor locale care prevăd majorarea taxelor pe proprietate și pe autovehicule, considerând noile măsuri drept excesive, abuzive și nelegale.
Conform unui comunicat al partidului, guvernul condus de Ilie Bolojan a implementat ceea ce AUR numește o „formă de inginerie juridică fiscală”, prin care cetățenii români sunt împovărați ilegal și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Ratele la creditele în lei ar urma să scadă, după un an în care au fost înregistrate niveluri record ale dobânzilor. Indicatorii care influențează ratele încep să coboare treptat.
Banca Națională a României a anunțat joi că presiunea dobânzilor la creditele în lei începe să se reducă, după ce ratele au crescut constant în 2025. Principalul indicator care influențează ratele la creditele noi, IRCC, va fi mai mic începând din primăvara acestui an.
IRCC va ajunge la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
