Connect with us

ACTUALITATE

2021-2022 NU este sezonul sporturilor de iarnă. După căldură și ploi avem rafale puternice de vânt care opresc telescaunele

Publicat

partia marisel e1611325757855.jpg

Căldura și ploile au topit o bună bucată din stratul de zăpadă de la Mărișel și Băișoara. Administratorii pârtiilor fac față cu greu acestui sezon, cu ajutorul tunurilor artificiale de zăpadă.

Ca și cum nu era de ajuns, Clujul se află sub cod galben de vânt, iar rafalele puternice au oprit deja instalațiile de telescaun. Administratorii anunță că în cazul în care vântul puternic revine, vor fi nevoiți să le oprească din nou.

Iubitorii zăpezii așteaptă cu nerăbdare finalul săptămânii, când s-ar putea să avem parte de ninsori.

Programul stațiunii Băișoara, în săptămâna 03-09 ianuarie 2022: Luni-duminică 09:00-17:00.

Programul pentru zilele acestea la Mărișel este următorul: Telescaun 10:00-17:00, Teleschi 10:00-19:00.

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, marţi, o atenţionare Cod galben de intensificări ale vântului, valabilă până miercuri după-amiaza în zone din 14 judeţe.

Conform prognozei de specialitate, în intervalul 4 ianuarie, ora 20:00 – 5 ianuarie, ora 18:00, în Munţii Apuseni şi în Carpaţii Orientali, precum şi în zona joasă a judeţelor Alba, Suceava şi Neamţ, vântul va avea intensificări cu viteze de 70 – 80 km/h şi temporar de peste 90 km/h.

De asemenea, intensificări ale vântului, cu viteze în general de 50 – 55 km/h, se vor semnala local în Maramureş, Transilvania, nordul Crişanei şi al Dobrogei.

Judeţele vizate de atenţionarea Cod galben sunt: Suceava, Neamţ, Alba, respectiv parţial Maramureş, Botoşani, Mureş, Harghita, Covasna, Bacău, Vrancea, Buzău, Sălaj, Cluj şi Bihor.

Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Ierarh Petru Movilă

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul ierarh petru movilă

Publicitate

Petru Movilă s-a născut în vestita familie domnitoare a movileştilor, în oraşul Suceava, la 21 decembrie 1596, primind din botez numele Petru (poate după cel al bunicului sau, Petru Rareş, fiul lui Ştefan cel Mare si Sfânt).

Tatăl său era Simion Movilă, domn în Tara Românească şi apoi în Moldova, iar mama sa – Marghita, care spre sfârşitul vieţii se călugăreşte luând numele de Melania. Un frate al tatălui său, Ieremia era domn în...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Infracțiunea de abandon de familie, în care este inclusă neplata pensiei de întreținere, ar putea să fie urmărită din oficiu, fără a mai depinde de o plângere prealabilă

Publicat

nu i a plăcut arestul la domiciliu. isprava unui bărbat de

Publicitate

Neplata pensiei de întreţinere, considerată violenţă economică. Infracțiunea de abandon de familie, în care este inclusă neplata cu rea-credință a pensiei de întreținere, ar putea să fie urmărită din oficiu, fără a mai depinde de o plângere prealabilă, prevede un proiect legislativ înregistrat recent la Senat, scrie alba24.ro.

Potrivit Legii 286/2009 (Codul penal), abandonul de familie constă în săvârșirea de către persoana care...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Generația care a construit România dispare: Peste 430.000 de pensionari s-au stins în ultimi cinci ani

Publicat

generația care a construit românia dispare: peste 430.000 de pensionari

Publicitate

Chiar dacă Guvernul se plânge de numărul mare de pensionari pentru care trebuie să găsească surse financiare pentru plata pensiilor, România are tot mai puțini pensionari, iar cifrele oficiale arată o realitate demografică dură: în doar cinci ani, peste 430.000 de pensionari au trecut în neființă și au dispărut din evidențele statului.

Practic, este vorba despre o generație întreagă – cea care a muncit și a construit România în perioada...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Directorul ANPC explodează: Suntem bătaia de joc a importatorilor. Citrice pentru furaj animal, vândute românilor ca „Calitatea I”

Publicat

directorul anpc explodează: suntem bătaia de joc a importatorilor. citrice

Publicitate

Suntem în perioada sărbătorilor de iarnă, toți românii aleargă pentru produseșe cele mai ieftine, iar în aceste condiții un semnal extrem de dur vine din interiorul Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor.

Paul Anghel, director general în cadrul ANPC, acuză public importatorii de citrice și lanțurile de retail că tratează consumatorii români ca pe o piață de mâna a doua, vânzând produse care, în alte state europene, ar...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe