EVENIMENT
21 noiembrie: Intrarea Maicii Domnului în Biserică. Sărbătoare cu cruce roșie și dezlegare la pește. Ce să nu faci în această zi
21 noiembrie: Intrarea Maicii Domnului în Biserică este o sărbătoare foarte importantă, atât pentru ortodocși, cât și pentru catolici.
Intrarea Maicii Domnului în Biserică este o sărbătoare creștină ortodoxă și catolică care marchează momentul în care Sfânta Maria, mama lui Iisus Hristos, a fost adusă în templul din Ierusalim.
Această sărbătoare este celebrată în fiecare an pe 21 noiembrie în Biserica Ortodoxă și în Biserica Catolică de Răsărit.
- Intrarea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Se strtânge laţul în jurul poliţiştilor locali. Comuna Mihai Viteazu a desfiinţat poliţia locală. Economii importante la buget
Primăria comunei Mihai Viteazu a decis să desfiinţeze poliţia locală, pentru a economisi bani necesari altor compartimente ale administraţiei locale.
1.000.000 de lei economii anual
Primarul comunei Mihai Viteazu, Paul Cristian Olaru, spune că, oricum nu prea vedea rostul structurii respective şi că în felul acesta se fac economii importante de bani, care sunt necesari altor compartimente indispensabile.
EVENIMENT
Unul din trei români își caută al doilea job, ca să facă față scumpirilor. Ce posturi sunt căutate
Un român din trei își caută al doilea job, pentru a face față scumpirilor. Aceștia iau în calcul obținerea unui venit suplimentar la începutul anului 2026. Motivul este dat de creșterea impozitelor, a prețului alimentelor și grija ratelor la credite.
Datele sunt relevate într-un studiu realizat de platforma DeLucru.ro.
Se caută mai ales munca ocazională - în retail, curățenie, construcții, reparații sau gospodării rurale.
Vezi AICI Locuri de muncă în Alba
”Piața...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Când vor fi obligate primăriile să reducă din posturi și ce se întâmplă cu impozitele locale. Anunțul ministrului Dezvoltării
Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, spune că din 2027 administrațiile locale vor fi obligate să reducă din posturi, dacă nu se încadrează în condițiile impuse de măsurile pentru reducerea cheltuielilor. Până atunci, în 2026, acestea pot alege una dintre variantele: diminuarea cheltuielilor salariale sau tăierea posturilor.
Ministrul spune că forma finală a proiectului de lege privind măsurile administrative urmează să fie definitivată în coaliția de guvernare, proiectul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Prefectul Maria Forna a verificat stocurile de sare pentru deszăpezire de la Salina Ocna Dej: Are un rol esențial acum
Prefectul județului Cluj, Maria Forna, alături de primarul municipiului Dej, Morar Costan, a făcut miercuri o vizită-fulger la Salina Ocna Dej pentru a verifica stocurilor de sare destinate deszăpezirii drumurilor.
Controlul vine într-un moment cheie, în condițiile în care închiderea Salinei Praid a pus o presiune suplimentară pe celelalte unități de producție din țară. La Salina Ocna dej, zilnic, peste 200 de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
