Connect with us

EVENIMENT

21 septembrie 2023: Ziua Internațională a Păcii, sărbătorită în contextul a zeci de conflicte deschise la nivel mondial

Publicat

21 septembrie 2023: ziua internațională a păcii, sărbătorită în contextul

Ziua Internațională a Păcii este sărbătorită în fiecare an pe 21 septembrie pentru a promova pacea și a pune accentul pe eforturile de prevenire a conflictelor și de rezolvare pașnică a acestora.

Această zi a fost stabilită în 1981 printr-o rezoluție a Adunării Generale a Națiunilor Unite și este sărbătorită în întreaga lume prin diverse activități și evenimente care promovează pacea, toleranța și înțelegerea între popoare.

Ziua Internațională a Păcii oferă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Elevii clujeni se pregătesc de „vacanța de schi”. Când au săptămâna liberă în februarie

Publicat

buscat schi facebook.jpg






Elevii clujeni sunt printre primii din țară care intră din nou în vacanță, în luna februarie.

Numită „vacanța de schi”, săptămâna liberă de după vacanța de iarnă este stabilită la nivelul Inspectoratului Școlar, și nu de Ministerul Educației.

Când începe „vacanța de schi” pentru elevii clujeni

Astfel, potrivit unui anunț al Ministerului Educației, elevii din Cluj vor avea vacanță în...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ciolacu, atac la Bolojan: ”Un zapciu al austerității, disperat să-și acopere propriul eșec. Tot ce ai făcut este grosolan”

Publicat

ciolacu, atac la bolojan: ”un zapciu al austerității, disperat să și

Ciolacu, atac la Bolojan. Fostul premier l-a atacat pe actualul prim ministru pe tema măsurilor fiscale adoptate, numindu-l ”un zapciu al austerității”. 

„Ai tăiat degeaba banii gravidelor și pensionarilor, ai crescut aberant taxele distrugând mediul privat și când ai văzut că efectul este infim, ai ordonat o scamatorie contabilă ca să te lauzi cât de priceput ești în a administra banii țării! Acesta este adevărul, Ilie Bolojan!”, a scris joi pe Facebook Marcel...
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Albert Barbu, elev al Colegiului Militar din Alba Iulia, locul III la concursul HackTheArt, secțiunea securitate cibernetică

Publicat

albert barbu, elev al colegiului militar din alba iulia, locul

Elev caporal Albert Barbu, din clasa a XI-a a Colegiului Național Militar "Mihai Viteazul"  Alba Iulia, a reușit șă se claseze pe Locul III la concursul HackTheArt.

Potrivit reprezentanților instituției, Albert a reușit să transforme pasiunea pentru informatică și robotică în performanță, reușind să se claseze pe Locul III la concursul de informatică organizat de Hacker Club Slobozia, cu sprijinul Liceului de Arte „Ionel Perlea”.

Competiția a fost o provocare pentru...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Amânare în cazul tânărului acuzat că și-a ucis mama în Franța. Motivele Curții de Apel Cluj

Publicat

whatsapp image 2026 01 22 at 09.38.49 e1769067735883.jpeg






Curtea de Apel Cluj a dispus, joi, amânarea cauzei care îl privește pe Andrei Boilă, tânărul de 23 de ani, acuzat că și-a ucis și incendiat mama, o doctoriță din orașul francez Molsheim. Instanța trebuia să aprobe extrădarea acestuia, dar avocatul suspectului a declarat în fața instanței că Boilă nu este de acord cu extrădarea în Franța și că declarația sa, dată la termenul anterior, ar fi fost o eroare.

Citește mai departe