Connect with us

EVENIMENT

Zeci de cadre medicale de la Spitalul Județean din Sibiu, INFECTATE cu COVID-19. Teste pozitive pentru 22 de persoane

Publicat

Numărul cadrelor medicale infectate cu COVID-19 a crescut la 22 în judeţul Sibiu, majoritatea fiind de la secţia de Gastroenterologie din Spitalul Judeţean, a precizat vineri, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Prefecturii, Andreea Ştefan.

„În ceea ce priveşte situaţia cadrelor medicale din judeţul Sibiu, până în prezent un număr de 22 cadre medicale au fost confirmate pozitiv în urma testării COVID-19.

Dintre acestea, 15 sunt cadre medicale de pe secţia de Gastroenterologie a Spitalului Judeţean Sibiu.

Precizăm faptul că secţia de Gastroenterologie din cadrul spitalului este secţie COVID. Au fost luate măsuri de dezinfecţie imediate. Pentru pacienţii fără suspiciune sau confirmare pozitivă COVID-19, investigaţiile medicale gastroenterologice se fac în cadrul Spitalului CFR. Doi medici sunt confirmaţi şi un ambulanţier din cadrul SAJ Sibiu; trei asistenţi SCJU Sibiu secţia ATI, un asistent Obstetrică şi Ginecologie”, a explicat Andreea Ştefan.

Și la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia, patru cadre medicale ( un medic, două asistente și un infirmier) au fost infectați cu noul coronavirus. Conducerea spitalului a decis să restrângă activitatea în secției respective.

Până în prezent au fost confirmate pozitiv cu COVID-19 90 de persoane în judeţul Sibiu, fiind înregistrate opt decese. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Cine sunt elevii de 10 ai Clujului la Evaluarea Națională. Rezultatul a venit prin muncă multă și constantă

Publicat

examen ai generated pixabay.jpg

Trei elevi din Cluj-Napoca au obținut media 10 la Evaluarea Națională. Toți sunt băieți, pasionați nu doar de școală, ci și de matematică și de sport.

Tudor Litan, elev al Școlii Gimnaziale „Ioan Bob”, Ștefan Manciu, elev al Liceului Teoretic „Nicolae Bălcescu”, și Tudor Bănuț, elev al Liceului Teoretic „Elf”, sunt cei care au reușit un rezultat extraordinar în acest an, la finalul clasei a VIII-a.

Tudor Litan a terminat și clasa a VIII-a cu media…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

TOP ȘCOLI după rezultate EVALUARE NAȚIONALĂ 2025 la Sebeș. Elevi de la Colegiul ”Lucian Blaga”, pe primele locuri din județ

Publicat

top Școli după rezultate evaluare naȚionalĂ 2025 la sebeș. elevi

Top școli după rezultate Evaluare Națională 2025 la Sebeș. Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș are procent de 100% al mediilor peste 5 obținute de elevi în acest an. Situația este similară la Liceul German Sebeș.

În top cele mai bune medii din județ se află și doi elevi de la Colegiul Național ”Lucian Blaga” din Sebeș.

Directorul unității, prof. Mioara Bulbucan, a transmis pentru pentru alba24 cele mai bune rezultate:

  • Carla Elena Drăgoi – media 9,95 – cea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Dorel Burlan, administrator al companiei Arieșul Conf SA din Baia de Arieș, s-a stins din viață

Publicat

dorel burlan, administrator al companiei arieșul conf sa din baia

Dorel Burlan, administrator al companiei Arieșul Conf SA din Baia de Arieș, s-a stins din viață. Acesta era și vicepreședinte al Colegiului de conducere a Camerei de Comerț și Industrie Alba.

„Am aflat cu profundă tristețe despre trecerea în neființă a unui om deosebit, respectat și iubit de toți cei care l-au cunoscut: Dorel Burlan, administrator al SC Arieşul Conf SA din Baia de Aries, vicepreședinte al Colegiului de conducere a Camerei de Comerț și Industrie Alba.

În…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Baza lui „U” Cluj, gata odată cu metroul? Era prioritatea nr. 1 în 2017. „A zis că dacă reuşeşte asta, e maximum ce poate face”

Publicat

baza sportiva u cluj principal.jpg

Ioan Ovidiu Sabău vorbea despre construcţia unei baze sportive pentru Universitatea Cluj încă din 2017,  când ar fi existat şi un proiect pe un teren din comuna Ciurila, unde ar fi urmat să se construiască un centru de pregătire şi cantonament, cu terenuri de antrenament, săli de forţă şi recuperare, clădiri administrative etc.. 

„Vorbim de normalitate, de un lucru obligatoriu pentru o echipă care își propune să facă performanță în viitor. Această bază…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe