Connect with us

EVENIMENT

240 de români au plecat la muncă sezonieră în Germania, cu o două curse aeriene din Timișoara

Publicat

Două avioane au decolat de pe aeroportul internațional din Timișoara, cu destinația Germania, la bordul acestora fiind în total 240 de români care au plecat să lucreze în ferme din Germania.

Sunt oameni din mai multe judeţe, iar unii dinte ei susţin că au contracte de muncă cu o firmă germană de mai bine de 10 ani.

De la Timișoara au plecat două aeronave. Una spre Karlsrue, iar celalaltă la Nuremberg.

Pasagerii sunt români care merg la cules de căpșuni și sparaghel. Nu sunt la primele angajamente în Germania.

La îmbarcare, a fost şi un incident: unui bărbat i s-a făcut rău. Omul a spus că era obosit și nemâncat.

Reprezentanţii DSP au intervenit imediat.

După ce l-au consultat, medicii au stabilit că bărbatul trebuie dus la spital pentru mai multe investigații medicale.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Remus Lăpușan, PSD Cluj: Majorările de taxe și tăierea investițiilor nu pot reprezenta soluții reale pentru relansarea economiei

Publicat

remus lapusan.jpeg






Deputatul PSD de Cluj, Remus Lăpușan, a susținut în plenul Camerei Deputaților o declarație politică prin care a atras atenția asupra momentului tensionat traversat de economia României, subliniind necesitatea unor politici coerente, predictibile și orientate spre investiții, educație și susținerea producției locale, ca soluții reale pentru relansarea economică și creșterea nivelului de trai al românilor.

...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sorana face spectacol la Cluj. Victorie fulger și duel de foc cu campioana en-titre la Transylvania Open 2026

Publicat

sorana cirstea sursa transylvania open.jpg






Sorana Cîrstea, favorita numărul trei a turneului WTA250 Transylvania Open 2026 și singura româncă rămasă pe tabloul de simplu a dominat categoric duelul cu Tamara Zidansek, impunându-se în doar două seturi, scor 6-1, 6-0.

Clasată pe locul 36 mondial, Cîrstea și-a respectat statutul de favorită și a controlat autoritar partida, lăsând foarte puține șanse adversarei sale.

Cu un joc agresiv și o...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

U BT la un pas de victorie, dar a pierdut cu 104-114

Publicat

u bt cluj eurocup cedevita.jpg






U-Banca Transilvania a fost la un pas de o victorie mare la Ierusalim, după ce a revenit de la -23 de puncte și a împins partida în prelungiri, însă Hapoel a gestionat mai bine ultimele minute și s-a impus cu 114–104, la capătul unui meci cu multiple răsturnări de situație.

 

În urma acestui rezultat, U-Banca Transilvania va lupta pentru un loc care să ducă în următoarea fază a competiției...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CFR Cluj a câştigat la Arad, 1-0 cu UTA, în Superligă

Publicat

cfr cluj rapid e1763920216289.jpg






CFR Cluj a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe Arena ”Francisc Neuman”, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii de fotbal.

 

UTA a câștigat de 11 ori, CFR Cluj, de 15 ori, CFR Cluj

 

Unicul gol al partidei a fost reuşit de kosovarul Meriton Korenica (68), după o minge aşezată de Alibek Aliev.

Arădenii au avut ocazii de gol în min. 27, când Christopher Braun a fost la...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe