EVENIMENT
265.000 de ouă contaminate cu Salmonella trimise pentru distrugere. Produsele nu au ajuns în comerţ
Inspectorii sanitar-veterinari au oprit de la comercializare 265.000 de ouă contaminate cu Salmonella, depistate într-un centru de ambalare ouă din Bucureşti, informează Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor.
Niciun ou din acest lot nu a ajuns la comercializare.
„Ca urmare a controalelor inspectorilor Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) realizate în cadrul programului de control al salmonelozelor zoonotice (transmisibile de la animale la om), a fost oprit de la comercializare un lot de 265.000 de ouă, contaminate cu Salmonella enteridis. Ouăle contaminate au fost depistate într-un centru de ambalare ouă din Bucureşti, unde au fost puse sub sechestru oficial şi dirijate pentru distrugere, la o unitate autorizată de neutralizare. Niciun ou din acest lot nu a ajuns la comercializare”, se arată într-un comunicat al ANSVSA, transmis joi AGERPRES.
Salmonellele sunt bacterii prezente în tubul digestiv al multor animale şi pot contamina o varietate de alimente, cum ar fi carne, ouă, lapte, fructe de mare, legume, fructe.
Potrivit ANSVSA, în acest moment în lume sunt cunoscute 2.500 de tulpini (serotipuri) de Salmonella, dintre acestea foarte puţine provocând îmbolnăviri la oameni şi animale.
Consumul de produse contaminate cu Salmonella produce la oameni toxiinfecţii alimentare care se manifestă prin febră, vărsături, dureri abdominale însoţite de diaree. Severitatea salmonelozelor umane este dependentă de o serie de factori, cum ar fi: vârsta, starea generală de sănătate şi cantitatea de germeni ingerată. Forme mai grave apar la indivizii foarte tineri sau bătrâni şi la cei cu sistemul imunitar deficitar, precizează sursa citată. AGERPRES
EVENIMENT
FOTO: Rezultate remarcabile obținute de șahiștii cugireni, la Campionatul Național al Belgiei și „Cupa Rotary”. Clasament
Șahiștii clubului Metalurgistul Cugir au înregistrat noi succese la competițiile de profil. Aceștia au participat, în data de 8 noiembrie, la Campionatul Național al Belgiei și „Cupa Rotary” desfășurată la Alba Iulia.
Potrivit reprezentanților clubului, sâmbătă, la Centrul Cultural „Valentin Uritescu” din Cugir, s-a desfășurat Campionatul Național al Belgiei, la rezolvarea problemelor de șah. Concursul s-a desfășurat în sistem multilocaţie, cu participanţi care au…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Miercuri, 12 noiembrie, de la ora 19:00, U-Banca Transilvania va întâlni echipa spaniolă BAXI Manresa în etapa a 7-a a BKT EuroCup.
Partida va avea loc la Turda Arena, BTarena fiind ocupată de concertele celebrului violonist André Rieu.
Cine este echipa BAXI Manresa?
Clubul spaniol, cu aproape un secol de existență, a câștigat titlul național în sezonul 1997-1998, de pe locul 6 în campionatul intern, fără…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Modul de numire a conducerii Romarm, reclamat de ministrul Economiei la Parchet, DNA și AMEPIP
Ministrul Economiei, Radu Miruță, a anunțat că a sesizat la Parchet, DNA și AMEPIP modul de numire a conducerii Romarm și membrii Consiliului de Administrație.
Acesta solicită clarificări urgente pentru asigurarea unei conduceri „igienice și transparente” în contextul mecanismului SAFE.
Radu Miruță a explicat că deciziile privind conducerea Romarm trebuie să fie investigate rapid pentru a garanta respectarea standardelor de transparență și legalitate.
„Fac un apel…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Nicușor Dan, Ilie Bolojan și Maia Sandu, invitați la Alba Iulia să participe la 1 Decembrie, Ziua Națională a României
Ziua de 1 Decembrie, Ziua Națională a României, atrage la Alba Iulia, an de an, o serie de oficialități. Fie că este vorba despre președintele Senatului, al Camerei Deputaților, primul ministru, sau chiar președintele țării.
Aproape în fiecare an la Alba Iulia, unul sau chiar mai mulți oficiali ai țării au fost prezenți la ceremonialul militar din Alba Iulia.
În 2025, potrivit surselor alba24.ro, reprezentanții primăriei au trimis invitații către: prim ministrul…
Citește mai mult pe Alba24.ro

