EVENIMENT
27 de judeţe sub alertă meteo de VREME SEVERĂ
Meteorologii au emis o atenţionare Cod galben de vânt puternic valabilă pe parcursul zilei de miercuri, 18 mai, în zone din 27 de judeţe situate în vestul şi estul ţării, iar local în Carpaţii Meridionali şi Orientali.
Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), până la ora 21:00, vântul va avea intensificări temporare în Moldova, estul Munteniei, Dobrogea, în Banat şi Crişana, cu viteze de 55 - 70 km/h. Local în Carpaţii Meridionali şi Orientali rafalele vor depăşi 60 - 70 km/h, iar în zona înaltă 90 - 100 km/h.
CITEȘTE ȘI: Bucureștenii nu sunt răsfățați azi de vreme. Temperaturi maxime de 19 grade
Intensificări ale vântului vor fi şi în restul teritoriului în general cu viteze de 45-55 km/h. Vremea se va răci accentuat, astfel că în noaptea de miercuri spre joi în depresiuni temperaturile minime vor fi negative şi se va produce brumă.
27 de judeţe sub alertă meteo de VREME SEVERĂ: zonele vizate
Citește și: Atenționare meteo: Cod galben de FURTUNI în 6 județe. Descărcări electrice, vijelii și ploi torențiale
Cele 27 de judeţe vizate de atenţionarea Cod galben, unele total, iar altele parţial sunt: Alba, Argeş, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Botoşani, Braşov, Buzău, Călăraşi, Caraş-Severin, Constanţa, Dâmboviţa, Gorj, Galaţi, Hunedoara, Ialomiţa, Iaşi, Neamţ, Prahova, Sibiu, Suceava, Tulcea, Timiş, Vâlcea, Vrancea şi Vaslui.
Citește și: Avertizare de vreme severă imediată: Cod PORTOCALIU și GALBEN de furtuni. Zone vizate
Potrivit meteorologilor, în Bucureşti, vremea se va răci accentuat miercuri devenind rece pentru această dată. Nebulozitatea va fi persistentă în prima parte a zilei, când temporar va mai ploua, iar vântul va prezenta intensificări cu viteze de 45 - 50 km/h.
Citește și: Avertizare nowcasting: Cod PORTOCALIU și GALBEN de furtuni. Zone vizate
După-amiaza şi seara cerul va fi temporar noros, iar vântul va slăbi din intensitate. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 19 grade Celsius. Agerpres
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis miercuri, 17 decembrie 2025, un Cod galben de ceață pentru mai multe localități din județul Cluj.
Avertizarea este valabilă până la ora 10:00.
Zonele vizate sunt Cășeiu, Mica, Mintiu Gherlii, Dej, Cuzdrioara, Câțcău și Vad.
Potrivit meteorologilor, se va semnala ceață care determină vizibilitate redusă, local sub 200 metri și izolat sub 50...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Atenționare Cod Galben de ceață și ghețuș în Alba, până la amiază. Avertizări pentru șoferi
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis atenționări Cod Galben de ceață și ghețuș. Acestea sunt valabile, miercuri, în Alba și alte județe din țară.
Se semnalează ceață ce determină vizibilitate redusă, local sub 200 m și izolat sub 50 m ce favorizează, în funcție de condițiile locale, formarea ghețușului sau chiciurei.
Până la ora 12.00 sunt vizate localitățile:
- Aiud, Blaj, Ocna Mureș, Teiuș
- Unirea, Jidvei, Șona, Mihalț, Valea Lungă,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
BTarena fierbe din nou. U-BT și Neptunas, duel exploziv pentru Top 6 în EuroCup. Mihai Silvășan: Avem nevoie de suportul fanilor
U-BT Cluj-Napoca revine în fața propriilor suporteri pentru un meci cu miză uriașă în BKT EuroCup. Miercuri, 17 decembrie, de la ora 18:00, „alb-negrii” vor primi vizita formației lituaniene Neptunas Klaipeda, în etapa a 11-a a Grupei A, într-un duel care poate cântări greu în economia calificării.
Partida marchează primul meci disputat acasă de U-BT în returul grupei, iar BTarena se anunță din nou un...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vârstnic din Alba Iulia, condamnat după ce s-a urcat beat la volan și a produs un accident rutier. Ce pedeapsă a primit
Un bărbat în vârstă de 72 de ani din Alba Iulia a fost recent condamnat de magistrații din oraș. Pedeapsa a venit după ce s-a urcat beat la volanul unui autoturism și a provocat un accident rutier.
O decizie în primă instanță a venit în data de 11 decembrie 2025, iar fapta a fost comisă în data de 16 octombrie 2024. Mai exact în ziua respectivă, în jurul orei 18.00, polițiștii din oraș au fost alertați printr-un apel la 112 că vârstnicul s-a urcat la volanul unui...
Citește mai mult pe Alba24.ro


