EVENIMENT
29 de străzi din Madrid devin temporar pietonale, pentru a evita supraaglomerarea
Primăria Madridului a anunţat joi că 29 de străzi din capitala spaniolă vor deveni temporar pietonale, pentru a-i ajuta pe oameni să menţină o distanţă sigură de doi metri între ei când ies la plimbare sau sport, relatează Xinhua.
Decizia survine după ce localnicii s-au plâns că, în intervalele în care au voie să facă exerciţii fizice în aer liber (6 a.m. - 10 a.m. sau 8 p.m. - 11 p.m.), mulţimi întregi de oameni ies din case simultan, ceea ce face extrem de dificil, dacă nu imposibil, să se păstreze distanţa socială considerată sigură de 2 metri.
Într-o conferinţă de presă comună, primarul Madridului, Jose Luis Martinez Almedia, şi viceprimarul Begona Villacis au precizat că una dintre străzile care vor fi temporar blocate circulaţiei maşinilor este una din arterele emblematice ale capitalei, bulervadul central Paseo de la Castellana. De sâmbătă, vor fi puşi la dispoziţia pietonilor şi sportivilor un total de 19 kilometri şi 225.000 de metri pătraţi suplimentari, au menţionat edilii.
Unele din parcurile madrilene de mai mici dimensiuni urmează de asemenea să fie redeschise, după ce au fost închise la 15 martie, dar cele mai mari parcuri din oraş, ca Retiro sau Casa de Campo, vor rămâne închise.
"Oamenii vor să poată folosi toate parcurile, dar trebuie să facem lucrurile pas cu pas", a notat Begona Villacis, subliniind că, în parcurile care vor fi redeschise, accesul la locurile de joacă pentru copii va rămâne deocamdată interzis. AGERPRES
EVENIMENT
U-BT Cluj, învinsă în Italia după o cursă dramatică de urmărire. Veneția se impune în derby-ul serii din EuroCup
U-BT Cluj-Napoca a avut miercuri seară una dintre cele mai dificile deplasări ale sezonului, pe terenul formației Umana Reyer Veneția, în etapa a 13-a din BKT EuroCup. Clujenii au pierdut meciul cu scorul de 90 la 83.
Meciul, început la ora 21:00, a adus față în față două echipe aflate în formă excelentă, dornice să își consolideze poziția în zona superioară a Grupei A.
Repriză începută sub...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Permanență la primării și posibile restricții de circulație. Lista completă
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Autoritățile județene din Alba au dispus o serie de măsuri de urgență și interdicții, în contextul căderilor masive de zăpadă și al prognozei meteo nefavorabile pentru perioada următoare. Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a solicitat tuturor primăriilor să transmită situația problemelor din teritoriu, iar în urma centralizării acestora a fost convocată, miercuri seara, o ședință extraordinară a Comitetului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu puternic la un atelier auto din Cluj-Napoca. Intervin trei autospeciale și echipaje SMURD
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca intervin, miercuri seara, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în incinta unui atelier auto situat pe Calea Dezmirului din municipiu.
Flăcările se manifestă pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați, potrivit informațiilor preliminare transmise de ISU Cluj.
Din fericire, până la această oră nu au fost semnalate victime și nu există persoane care...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câte zile nu ai voie să speli haine după Bobotează? Tradiții, superstiții și adevărul din spatele obiceiului
Boboteaza, marcată în fiecare an pe 6 ianuarie, încheie ciclul sărbătorilor de iarnă și este una dintre cele mai puternice sărbători din calendarul ortodox.
Momentul amintește de Botezul Domnului în Iordan, iar ritualurile de sfințire a apei transformă această zi într-una cu o încărcătură profund spirituală.
Potrivit Alba24, Agheasma Mare sfințită în această zi este considerată un simbol al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
