Connect with us

EVENIMENT

3 maşini nou-nouțe de poliţie, avariate într-un accident rutier în Balş. Șoferii circulau în coloană

Publicat

masina
arhiva foto

Trei autospeciale noi de poliţie care aparţineau IPJ Mehedinţi au fost avariate, în urma unui accident rutier care a avut loc, vineri, în oraşul Balş, judeţul Olt, în timp ce poliţiştii care le conduceau au intrat în depăşirea unei coloane de maşini de circa un kilometru.

Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Olt, Alexandra Dicu, autoturismele nu aveau semnalele acustice şi luminoase în funcţiune în momentul în care au intrat în depăşire.

"Azi, în jurul orei 13,45, pe raza oraşului Balş s-a produs un eveniment rutier în care au fost implicate trei autospeciale care aparţin Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mehedinţi. Astfel, în timp ce se deplasau în coloană, pe fondul nepăstrării unei distanţe corespunzătoare în mers, acestea au intrat în coliziune, rezultând doar pagube materiale", a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al IPJ Olt.

Cele trei maşini fac parte dintr-un lot de cinci autospeciale care au fost ridicate, vineri, din judeţul Ilfov şi care deplasau în coloană către Inspectoratul de Poliţie Judeţean Mehedinţi.

Toate autospecialele au poliţe de răspundere civilă auto valabile, iar cei trei conducători auto au fost testaţi cu aparatul alcooltest, nefiind sub influenţa băuturilor alcoolice. Conducătorul auto responsabil de producerea evenimentului rutier, agent de poliţie în cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mehedinţi, a fost sancţionat contravenţional pentru încălcarea prevederilor OUG 195/ 2002 privind circulaţia pe drumurile publice.

De asemenea, purtătorul de cuvânt al IPJ Olt, Alexandra Dicu, a declarat că o cercetare administrativă referitoare la accidentul din Balş în care au fost implicate trei autospeciale de poliţie a fost dispusă de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Mehedinţi, a anunţat .
Traficul rutier în oraşul Balş este de obicei aglomerat în timpul zilei, de luni până vineri, formându-se frecvent coloane de maşini de sute de metri sau chiar de kilometri, în condiţiile în care oraşul nu are centură ocolitoare şi traficul greu traversează localitatea prin zona centrală.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Fumătorii plătesc tot mai mult. Unul dintre cei mai mari distribuitori din România scumpește de luni toate țigările

Publicat

fumat.jpg






De luni, JTI, al doilea mare distribuitor de țigări din România, a majorat prețurile tuturor mărcilor pe care le comercializează, inclusiv cel mai popular brand, Winston, cu 1 leu per pachet. Aceasta vine la scurt timp după ce liderul pieței, BAT, aplicase deja o scumpire similară.

Specialiștii estimează că și Philip Morris, al treilea jucător important de pe piață, va urma exemplul concurenților în perioada...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tânăr din Gherla, reținut după ce și-a agresat concubina și a ignorat ordinul de protecție

Publicat

violenta domestica.jpg






Polițiștii din Gherla au reținut pentru 24 de ore un tânăr de 21 de ani, cercetat pentru violență în familie și nerespectarea măsurilor impuse printr-un ordin de protecție provizoriu.

Incidentul s-a produs în noaptea de 18 ianuarie, în jurul orei 04.30, într-un imobil de pe strada Trandafirilor. Conform polițiștilor, tânărul și-ar fi agresat fizic concubina, o tânără de 29 de ani, aplicându-i o...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Hoți prinși ca-n filme. Prejudiciu de 18.000 de lei după spargerea unui case în Florești

Publicat

politie 11 e1748684213252.jpg






Doi bărbați din Florești, de 24 și 32 de ani, au fost prinși de polițiști la scurt timp după ce au pătruns prin efracție într-un imobil aflat în construcție și au furat scule și unelte în valoare de 18.000 de lei.

Incidentul a avut loc în noaptea de 15/16 ianuarie, iar bunurile au fost găsite intacte într-un pod din comună, prejudiciul fiind recuperat integral.

Cei doi suspecți au fost reținuți pentru...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Dinamo – U Cluj 1-0. „Câinii” urcă pe podium. Universitatea Cluj, înfrângere grea în lupta pentru play-off

Publicat

u cluj e1768766022978.jpg






Dinamo – U Cluj, derby-ul etapei cu numărul 22 din SuperLigă, s-a încheiat cu victoria la limită a dinamoviștilor, scor 1-0, într-un meci în care formația lui Zeljko Kopic a arătat mai multă determinare și eficiență.

„Câinii” urcă provizoriu pe podium, în timp ce Universitatea Cluj ratează o șansă importantă de a rămâne aproape de zona play-off-ului.

Karamoko, decisiv înainte de pauză

Prima...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe