EVENIMENT
34 de paturi libere la ATI pentru bolnavii COVID din România
În spitalele din România sunt libere, duminică, 34 de paturi la terapie intensivă pentru pacienții cu COVID-19. Nouă paturile sunt libere în București, iar restul în 8 județe.
Duminică, potrivit datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1.702 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19.
În București sunt avizate de DSP 390 paturi de ATI pentru pacienții de COVID-19.
De asemenea, la nivel național există o rezervă operațională de 128 paturi ATI destinate pacienților de COVID-19.
Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienților ATI depășește capacitatea secțiilor principale.
1.573 paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii țări.
La nivel național, la acest moment sunt disponibile 34 paturi libere de ATI, 9 în București, 1 în județul Bihor, 3 în județul Botoșani, 4 în județul Constanta, 4 în județul Harghita, 3 în județul Iași, 1 în județul Mehedinți, 6 în județul Vaslui, 3 în județul Vrancea, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2. MEDIAFAX
EVENIMENT
FOTO. Accident pe Splaiul Independenței din Cluj-Napoca. Un șofer străin nu a acordat prioritate. O femeie a ajuns la spital
Polițiștii Biroului Rutier Cluj-Napoca au fost sesizați, joi, despre producerea unui accident rutier pe strada Splaiul Independenței.
Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat faptul că un tânăr de 25 de ani, cetățean străin, care conducea un autoturism din direcția străzii Plopilor, nu ar fi acordat prioritate de trecere unui autoturism care circula pe Splaiul Independenței, la volanul căruia…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Camelia Potec, după vizita la Complexul de Natație Cluj: Poate fi omologat internațional, cred în potențialul proiectului
Complexul de Natație aflat în construcție la Cluj-Napoca va putea găzdui competiții internaționale de înot și sărituri în apă, spune Camelia Potec, președinta Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, care a vizitat joi șantierul și afirmă că lucrările sunt în grafic pentru finalizarea din 2026.
„Există condiții pentru omologare internațională”
Camelia Potec a declarat, într-o…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
De Black Friday, un „LIFETIME Pass” la UNTOLD costa 51.000 de lei. Câți ani acoperă și pentru cine merită cu adevărat
Un „lifetime pass” la UNTOLD, de fapt un abonament valabil 25 de ediții consecutive, a apărut de Black Friday pe eMAG la prețul de aproximativ 51.028 de lei.
Comparat cu prețul actual al unui abonament general de 1.742,63 lei, suma acoperă aproape trei decenii de participare la festival. Însă oferta ridică întrebarea: pentru cine e, cu adevărat, rentabilă?
Cât înseamnă, în realitate, „o viață de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cine cred românii că este cel mai mare sportiv din istorie: Nadia Comăneci, Gheorghe Hagi sau Simona Halep. Sondaj INSCOP
Aproape jumătate dintre români consideră că Nadia Comăneci este cel mai mare sportiv român din istorie, conform Barometrului Național al Sportului Românesc, realizat de Inscop Research la solicitarea Fanatik.ro.
Întrebați cine a fost/este cel mai mare sportiv român din istorie, răspunsurile sunt următoarele:
- 47.9% dintre respondenți o aleg pe Nadia Comăneci,
- 20% pe Gheorghe Hagi,
- 6.8% pe Simona Halep,
- 6.8% pe Ivan Patzaichin,
- 5.2% pe David Popovici,
- 4.6% pe Ilie Năstase,
- 0.9%…
Citește mai mult pe Alba24.ro

