EVENIMENT
455 pacienţi cu COVID-19 – la terapie intensivă. Nouă sunt copii
Un număr de 3.418 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 229 sunt copii, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).
Potrivit GCS, în secţiile ATI sunt internaţi 455 pacienţi, iar nouă sunt copii.
Dintre pacienţii internaţi la terapie intensivă, 43 au certificat care atestă vaccinarea anti-COVID.
Conform datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţional, există 1.697 de paturi de ATI destinate pacienţilor COVID-19, dintre care 379 în Bucureşti.
Pe teritoriul României, 48.643 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.260 în izolare instituţionalizată.
De asemenea, 56.757 de persoane se află în carantină la domiciliu şi în carantină instituţionalizată – 31.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.875 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 446 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES
EVENIMENT
Cărți de la Biblioteca Județeană Alba vor fi disponibile la Vințu de Jos. Raftul bibliotecii, deschis din 8 decembrie
În luna decembrie, Raftul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba va ajunge la Vințu de Jos. Vor fi disponibile cărți din fondul bibliotecii, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din localitate.
Luni, 8 decembrie 2025, va fi inaugurat raftul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba. Activitatea va începe la ora 12.00, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din Vințu de Jos.
Vor susține discursuri Simona Cazan, primarul comunei Vințu de Jos, Alina Ioana Crișan,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Temele pentru acasă ale elevilor, limitate prin Ordin al ministrului Educației. Cât timp pot lucra zilnic
Ministrul Educației a semnat Ordinul care limitează durata temelor pentru acasă. Ce reguli se aplică în școli. Ministrul Educației, Daniel David, a semnat vineri Ordinul care stabilește, pentru prima dată, limite clare privind timpul pe care elevii îl pot aloca temelor pentru acasă. Documentul introduce reguli uniforme în învățământul preuniversitar și urmează să fie publicat în Monitorul Oficial.
Potrivit Ordinului, la învățământul primar temele obligatorii nu pot…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Celebrul designer Ferrari i-a fermecat pe studenţii şi profesioniştii clujeni. Peste 300 de participanţi
Flavio Manzoni, Chief Design Officer Ferrari și una dintre personalitățile marcante ale designului contemporan, a fost prezent la Cluj-Napoca în cadrul evenimentului „DesignVision”, unde a susținut o conferință în fața a peste 300 de studenți, profesori și profesioniști ai domeniului.
Peste 300 de participanţi
„Prezența sa, în contextul primei sale vizite în România, a reprezentat un…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bătaie între doi elevi de liceu, în autogara din Sebeș. Un șofer a intervenit în timp ce colegii lor râdeau și faceau glume
Într-un video postat pe Facebook, de un bărbat din Sebeș, apar o serie de imagini greu de privit: Doi elevi de liceu își împart pumni, în autogara din oraș.
Mai mult de atât, unul dintre ei folosește un pumnal tip box (o armă albă de tipul rozetă) pe care o pune pe mână pentru a-și lovi adversarul.
Este vorba despre doi minori, unul de 15 ani, iar altul de 17 ani. Cel în vârstă de 15 ani este din Doștat, iar cel care are 17 ani din Gârbova. Altercația a avut loc în…
Citește mai mult pe Alba24.ro





