EVENIMENT
50 de traficanți de persoane, arestați în urma unei operațiuni internaționale împotriva criminalității transfrontaliere
Agenţia europeană pentru frontiere şi pază de coastă (FRONTEX) şi Austria au desfăşurat în perioada 11-21 septembrie o operaţiune internaţională împotriva criminalităţii transfrontaliere organizate şi grave în Europa Centrală şi de Sud-Est.
Operaţiunea, cunoscută drept ''Joint Action Day Danube 5'' (Ziua Acţiunii Comune Dunărea 5), a fost prima acţiune comună organizată de FRONTEX în condiţiile pandemiei de COVID-19 şi prima asemenea acţiune internaţională din acest an.
JAD Danube 5 s-a concentrat pe combaterea traficului de migranţi şi alte persoane şi a fraudelor cu documente. Ca rezultat al operaţiunii, la Viena a fost creat un birou operaţional comun pentru a sprijini schimbul de informaţii în rândul participanţilor şi a coordona anchetele privind traficul de fiinţe umane.
La acţiune, care a fost sprijinită de organizaţiile de poliţie Interpol şi Europol, au luat parte, de asemenea, Polonia, Ungaria, Slovacia, Italia, Slovenia, Croaţia, România, Bulgaria, Grecia, Serbia, Bosnia, Macedonia de Nord, Muntenegru şi Albania.
Operaţiunea a dus la arestarea a 50 de persoane suspectate de trafic de persoane şi detectarea a 7.248 de migranţi ilegali, 83 de documente frauduloase şi 17 automobile furate şi descoperirea unui număr de 20.000 de măşti chirurgicale nedeclarate. AGERPRES
EVENIMENT
La aproape cinci ani de la un furt comis într-o chilie din Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci, un bărbat a fost trimis în judecată
Patru ani și 11 luni: atât le-a luat magistraților Judecătoriei Aiud să trimită în judecată un bărbat care a comis un furt la Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci din Aiud.
Mai exact în data de 18 decembrie 2025, dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară. Asta în condițiile în care fapta s-a produs în data de 29 ianuarie 2021.
Situația în sine și fapta comisă nu este una complicată.
Anchetatorii au stabilit la în ziua respectivă,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Cursuri predate din scaun cu rotile la UTCN. Studenții și profesorii cu dizabilități, ajutați de Inteligența Artificială
Catinca Leția este singurul cadru didactic de la UTCN care predă studenților din scaun cu rotile. Și o face într-un stil aparte, ajutată de aplicații de Inteligență Artificială (AI), folosind o tabletă grafică, conectată la o tablă interactivă. Cursurile sale sunt înregistrate audio-video, iar studenții le pot asculta acasă, pentru aprofundarea cunoștințelor. ”Eu nu mi-am ales neapărat facultatea în funcție...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Atac cibernetic la servere și stații de lucru de la Apele Române și administrații bazinale din țară. S-a cerut răscumpărare
Un atac cibernetic asupra serverelor și stațiilor de lucru Apele Române a fost semnalat de Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). Au fost vizate și administrații bazinale din țară. Atacul cibernetic a fost de tip ransomware.
DNSC a fost notificat în data de 20 decembrie 2025 cu privire la un atac cibernetic de tip ransomware asupra mai multor stații de lucru și servere care aparțin Administrației Naționale Apele Române și a unui număr de 10 (din 11)...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Accident rutier la ieșire din Vințu de Jos, spre Pianu: Autoturism răsturnat pe marginea drumului
Un accident rutier s-a produs la ieșire din Vințu de Jos, spre Pianu, luni dimineață. Potrivit ISU Alba, un autoturism s-a răsturnat pe marginea drumului.
Detașamentul de pompieri Sebeș a intervenit pentru asigurarea măsurilor specifice și acordarea primului ajutor medical.


Potrivit primelor informații, ca urmare a accidentului, nu au fost persoane încarcerate.
La fața locului au fost mobilizate o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor,...
Citește mai mult pe Alba24.ro


