EVENIMENT
Un bărbat din Constanța şi-a înjunghiat concubina. Apoi, a încercat să se sinucidă
Un bărbat din localitatea periurbană Lazu şi-a înjunghiat concubina în torace, duminică, într-o dispută casnică, ulterior acesta provocându-şi multiple răni prin tăiere cu acelaşi cuţit, în scop suicidal, informează un comunicat de presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.
Conform sursei citate, duminică dimineaţă, în localitatea Lazu, a fost sesizat, prin apel 112, faptul că un bărbat, de aproximativ 40 de ani şi-ar fi agresat concubina, de 39 de ani, cu un cuţit, în zona toracelui, ulterior acesta provocându-şi răni prin înjunghiere.
Ambii răniţi au fost transportaţi pentru îngrijiri la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa cu două echipaje SMURD, după ce iniţial au primit îngrijiri la faţa locului.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Staţiei de Ambulanţă Judeţeană Constanţa, ambii soţi prezintă plăgi la torace, în zona inimii, femeia intrând imediat în operaţie, în vreme ce partenerul ei, fiind conştient, a intrat în procedura de investigaţii.
„Poliţişti din cadrul Serviciului Investigaţii Criminale efectuează cercetări la faţa locului în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care a avut loc evenimentul şi a încadrării juridice”, precizează IPJ Constanţa. AGERPRES
EVENIMENT
Amenzi de peste 1,3 milioane de lei și 55 de muncitori „la negru” depistați de ITM pe șantierele din Cluj
În perioada martie–decembrie 2025, Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj a desfășurat o amplă campanie de control în domeniul construcțiilor, parte a Programului de acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2025, verificând modul în care angajatorii respectă legislația privind contractele individuale de muncă și normele minime de securitate și sănătate în muncă. Rezultatele au scos la iveală nereguli grave,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO. Protest al studenților la Cluj. „Bursele înapoi, jos austeritatea”. Mulți se confruntă cu dificultăți financiare
Sudenții clujeni sunt din nou în stradă să ceară bursele înapoi. Foarte mulți tineri care studiază la Cluj au mari dificultăți financiare după ce busrele s-au micșorat, iar unii nu le mai primesc.
Tinerii nu sunt de acord cu austeritatea în educație și cer demisia ministrului Daniel David, clujean și el.
Marș până la Prefectura Cluj
Studenții au început protestul la în fața Facultății de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Caz de lepră, confirmat la Cluj-Napoca și alte trei suspiciuni. Toate la femei din Asia, angajate ca maseuze la un SPA
Ministerul Sănătății a confirmat astăzi un caz de lepră (boala Hansen) la Cluj-Napoca. Alte trei cazuri sunt în curs de evaluare clinică și microbiologică.
Toate cele patru persoane sunt femei, originare din Asia, angajate ca maseuze la un salon SPA din oraș. Autoritățile sanitare au luat măsuri de urgență pentru limitarea oricărui risc. Ultimul caz de lepră în România s-a înregistrat în 1981.
Cazuri…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Primăria Cluj-Napoca scoate la concurs 45 de posturi pentru noul Cămin pentru Vârstnici „Sfântul Vasile cel Mare”
Primăria municipiului Cluj-Napoca, prin Direcția de Asistență Socială și Medicală (DASM), deschide o amplă campanie de recrutare pentru 45 de posturi necesare funcționării viitorului Cămin pentru Persoane Vârstnice „Sfântul Vasile cel Mare”.
Perioada de depunere a dosarelor este 8–19 decembrie, iar toate detaliile despre condițiile de participare sunt disponibile online.
Concurs pentru ocuparea a 45 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro




