ACTUALITATE
7.200 de elevi nu merg azi la școală

7.200 de elevi nu vor merge azi la școală. Peste 4.700 din cauza problemelor de infrastructură, iar alți 2.400 din cauza ratei mari de infectare din localitățile lor, spune Sorin Cîmpeanu, ministrul Educaţiei.
Cîmpeanu a declarat, duminică seara, la Aleph News, că în țară sunt 18 școli care nu vor putea să deschidă luni cu prezență fizică din cauza unor probleme de infrastructură.
8 sunt în București, iar restul în țară. Este vorba despre 2.723 de elevi din București, la care se adaugă alți 2.000 de elevi din țară.
„4.723 de elevi nu vor putea să meargă mâine la școală din cauza problemelor de infrastructură. La aaeștia se adaugă cei 2.400 de elevi din cele 12 localități în care rata de infectare este mai mare de 6 la mie. E vorba de 6 localități din județul Satu Mare, 2 localități din Arad, o localitate din Dolj, o altă localitate din Teleorman, o localitate din Sibiu și una din Sălaj. În total 7.200 de elevi și preșcolari nu vor putea merge la școală cu prezență fizică. Asta înseamnă 0,3%”, a spus ministrul. MEDIAFAX
ACTUALITATE
La un pas de tragedie la Străteni: Un coșul de fum a luat foc. Pompierii au salvat la timp locuința unei familii

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Se stinge o generație: Tot mai puțini PENSIONARI cu indemnizația socială. Botoșani, printre județele cu cei mai mulți agricultori beneficiari

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai mult pe Botosani24.ro