Connect with us

EVENIMENT

70 de migranţi au fost prinşi în tentativă de trecere ilegală a frontierei, într-o singură noapte, la vama Nădlac

Publicat

vama vadlac

Mai multe grupuri de migranţi, în total 70 de străini din trei ţări, au fost descoperite încercând să treacă ilegal frontiera spre Ungaria, în noaptea de vineri spre sâmbătă, prin Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac II.

Primul grup a fost descoperit într-un camion înmatriculat în Turcia, condus de un turc de 46 de ani. Acesta declarase că transportă grupaje metalice pe ruta Turcia-Polonia, însă în urmă verificării semiremorcii, poliţiştii de frontieră arădeni au observat că sigiliul este deteriorat.

„În interiorul semiremorcii au fost descoperite ascunse, printre obiectele transportate, douăsprezece persoane. În cadrul primelor verificări, poliţiştii de frontieră au stabilit că cei în cauză sunt cetăţeni turci, unsprezece adulţi şi un minor, adulţii având vârste cuprinse între 18 şi 45 ani, iar minorul în vârstă de 4 ani”, precizează un comunicat transmis, sâmbătă, de Poliţia de Frontieră Arad şi IGPF.

Câteva ore mai târziu, a fost verificat un alt camion, condus tot de un turc, în vârstă de 43 de ani, care a spus că transportă tot grupaje metalice în Polonia. În interiorul semiremorcii au fost găsiţi 31 de migranţi, dintre care 29 adulţi cu vârste 19 şi 42 de ani şi doi minori în vârstă de 11, respectiv 16 ani. Aceştia provin din Siria şi Turcia.

Într-un al treilea camion verificat, condus tot de un turc, de 49 de ani, care transporta în Polonia role din aluminiu, au fost găsiţi 18 cetăţeni din Turcia şi Siria, cu vârste cuprinse între 18 şi 37 de ani.

Imediat după verificarea celui de-al treilea camion, la PTF Nădlac s-a prezentat un român de 21 de ani, care conducea un microbuz înmatriculat în România şi a spus că transportă plăci OSB în Slovacia. Şi în acest caz, în compartimentul marfă au fost descoperiţi ascunşi nouă bărbaţi din India, cu vârste cuprinse între 23 şi 44 ani, care deţineau permise de şedere româneşti eliberate în scop de muncă.

În toate cazurile, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări pentru încălcarea regimului frontierei, în cazul migranţilor, şi trafic de migranţi, în cazul şoferilor. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. “Rătăcirile” preşedintelui Nicuşor Dan, explicate de psihologul Mircea Miclea

Publicat

nicusor dan ursula avion.jpg






În ultima vreme, unele aspecte din comportamentul public al preşedintelui României, Nicuşor Dan, fac deliciul internauţilor, în special al criticilor săi, cu alte opţiuni politice. Însă psihologii au explicaţii pentru acestea.

 

“Rătăcit” la Tricolor

 

Ultima dintre “rătăcirile” lui Nicuşor Dan a avut loc zilele trecute, la Timişoara, la un eveniment în cadrul căruia a depus o coroană…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„U” Cluj, în dificultate după remiza cu CFR. Ioan Ovidiu Sabău: „Atmosfera nu este bună deloc”

Publicat

ovidiu sabau antrenor u cluj.jpg






Universitatea Cluj traversează o perioadă complicată în actuala ediție de SuperLigă, după ce în stagiunea precedentă reușea să atingă un obiectiv istoric: calificarea în preliminariile Conference League, în urma unui parcurs solid în play-off.

Formația ardeleană nu mai afișează însă aceeași constanță, iar ultimele rezultate au adus o presiune suplimentară asupra staffului și a jucătorilor. 3…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Clujenii au dat năvală la Târgul de Cariere. Peste 4000 de persoane în căutarea unui loc de muncă

Publicat

2 e1759404957598.jpg






Târgul de Cariere s-a întors la Cluj-Napoca cu o nouă ediție, aducând numeroase oportunități profesionale, workshop-uri, activități interactive și premii. Evenimentul are loc pe 2 și 3 octombrie, la BT Arena Cluj, și reunește zeci de angajatori din diverse domenii, alături de mii de candidați dornici să-și găsească un loc de muncă.

Organizatorii estimează participarea a peste 4.000 de persoane, iar…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Emil Boc, după ce un copil a fost lovit de o mașină pe trotuar: Vom amplasa garduri metalice în preajma școlilor

Publicat

accident avram iancu.jpg






Primarul Clujului, Emil Boc, vrea să ia urgent mai multe măsuri după accidentul care a avut loc miercuri, pe strada Avram Iancu din Cluj-Napoca, în urma căruia un copil a fost foarte grav rănit după ce o mașină a intrat pe trotuar și l-a lovit.

Emil Boc spune că a fost profund marcat de incident și consideră necesare măsuri suplimentare de siguranță, inclusiv amplasarea de radare fixe în oraș.

Emil Boc:…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe