Connect with us

EVENIMENT

Şase fete, obligate să se prostitueze, au fost salvate de polițiști, în urma unor percheziţii în Giurgiu și Bacău

Publicat

perchezitii politia
arhivă foto

Şase fete cu vârste cuprinse între 15 şi 20 de ani au fost salvate joi de poliţişti în urma unor percheziţii efectuate într-un caz de trafic de minori, se arată într-un comunicat de presă emis de IPJ Giurgiu.

"Poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Giurgiu, sub coordonarea procurorului DIICOT din cadrul Biroului Teritorial Giurgiu au desfăşurat o acţiune pentru destructurarea unei grupări de trafic de minori în scopul exploatării, prin obligarea la practicarea prostituţiei. Astfel, poliţiştii au efectuat patru percheziţii domiciliare în municipiile Giurgiu şi Bacău, fiind vizată o grupare infracţională specializată în trafic de minori', informează IPJ Giurgiu.

În urma descinderilor au fost salvate şase fete, cu vârste cuprinse între 15 şi 20 de ani şi au fost ridicate mai multe cartele telefonice SIM, trei autoturisme, în vederea instituirii sechestrului asigurător şi suma de 3.500 de lei.

Din cercetări a reieşit faptul că începând cu anul 2018 cele şase fete ar fi fost racolate prin folosirea de ameninţări, transportate sau transferate între membrii grupării pe raza judeţelor Dolj, Bacău, Prahova şi Constanţa, unde ar fi fost exploatate prin obligarea la practicarea prostituţiei, în urma promovării unor anunţuri de tip escortă pe diferite site-uri.

Poliţiştii au pus în aplicare opt mandate de aducere emise pe numele persoanelor cercetate, acestea fiind conduse la sediul DIICOT Giurgiu.

Acţiunea a beneficiat de sprijinul Direcţiei Operaţiuni Speciale, brigăzilor de combatere a criminalităţii organizate din Craiova şi Bacău, precum şi al jandarmilor. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Portalul Medical al Pacienților. Un nou pas spre digitalizarea serviciilor oferite de Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj

Publicat

spitalul clinic e1598975591957.jpg






Portalul medical al pacienților este cel mai nou serviciu online implementat de SCJU Cluj, care vine în sprijinul pacienților și al profesioniștilor din sănătate prin crearea unei platforme integrate care cuprinde dosarul electronic al pacientului, posibilitatea efectuării programărilor în sistem online și rezultatele analizelor medicale.

Portalul pacienților face parte dintr-un proiect de investiții cu fonduri...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

MESAJE deosebite, frumoase și haioase de Ziua Îndrăgostiților. SMS-uri pentru persoana iubită, de trimis pe 14 februarie

Publicat

mesaje deosebite, frumoase și haioase de ziua Îndrăgostiților. sms uri pentru

Mesaje de Ziua Îndrăgostiților. Declararea sentimentelor pentru persoana iubită este binevenită în orice zi a anului. Însă un mesaj mai special pe 14 februarie este încă o dovadă a prețuirii pentru omul ales.

Ziua de 14 februarie este una dintre cele mai speciale din an, atât pentru îndrăgostiți, cât și pentru cei singuri, care văd în această zi o oportunitate de a-și găsi perechea.

Vă prezentăm o selecție de mesaje de Valentine`s Day, pe care le puteți trimite...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fugar din Cluj, încătușat și dus direct la Aiud. Condamnare grea pentru infracțiuni cu arme

Publicat

arestat.webp.webp






Final pentru un bărbat din județul Cluj care a încercat să se sustragă executării pedepsei. Polițiștii din Aiud l-au depistat pe 12 februarie 2026 pe bărbatul de 49 de ani din Viișoara, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea.

Condamnarea, pronunțată de Judecătoria Turda, este una severă, 4 ani și 5 luni de detenție pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Atac cibernetic la Universitatea Babeș-Bolyai Cluj. Site-ul FSEGA, compromis de hackeri

Publicat

site fsega compromis sursa economedia.ro .png






Website-ul Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor (FSEGA) din cadrul Universitatea Babeș-Bolyai a fost vineri ținta unui atac informatic de tip defacement, care a dus la compromiterea interfeței publice și la întreruperea temporară a funcționării platformei online.

Potrivit primelor informații, atacatorii au reușit să încarce pe server un script malițios de tip WebShell, obținând astfel...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe