Connect with us

ACTUALITATE

Fermierii au depus la APIA aproape 400.000 de cereri de plată pentru 1,64 milioane hectare de teren

Publicat

teren agricol
sursa foto: Alba24.ro

Fermierii români au depus până în prezent 397.061 de cereri unice de plată pentru o suprafaţă de 1,64 milioane hectare, în cadrul Campaniei aferente anului 2019, a anunţat, vineri, Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA).

„Făcând o comparaţie cu anul 2018, când la data de 5 aprilie 2018, în baza de date APIA erau înregistrate un număr de 373.498 cereri, pentru o suprafaţă de 1.115.790 hectare, rezultă că la acest moment au fost depuse cu 23.563 mai multe cereri şi au fost solicitate la plată cu 528.075 mai multe hectare”, precizează APIA în comunicat.

Campania a demarat pe 1 martie, iar ultima zi de depunere va fi 15 mai 2019. „Cei care nu se prezintă până la acest termen nu vor beneficia de sprijinul financiar acordat de APIA”, susţin reprezentanţii instituţiei.

Fermierii sunt rugaţi să se prezinte la data şi ora la care sunt programaţi conform invitatiei primite pentru a se putea utiliza eficient timpul pe care APIA l-a rezervat pentru primirea Cererilor în Campania 2019.

Sprijinul financiar este finanţat din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA), din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR) şi de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR).

Suma totală alocată României din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) în 2019 se ridică la 1,94 miliarde de euro. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Acțiune pentru siguranța tinerilor cu prilejul evenimentului „Toamna Bobocilor ”

Publicat

acțiune pentru siguranța tinerilor cu prilejul evenimentului „toamna bobocilor ”

Publicitate

În noaptea de 12 spre 13 noiembrie 2025, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani cu sprijinul jandarmilor au desfăşurat o acțiune pentru prevenirea infracțiunilor stradale, a creșterii vizibilității elementului polițienesc și a descurajării comiterii de fapte antisociale în zona cluburilor, barurilor și discotecilor de pe raza municipiului Botoșani, cu prilejul evenimentului ,,Toamna Bobocilor”.

 

Activitățile s-au desfășurat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr de 19 ani, din Corni, depistat la volanul unui autoturism neînmatriculat

Publicat

razie politisti radar amenda 5 768x600.jpeg

Publicitate

Miercuri, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au oprit pentru control, pe drumul județean DJ 208 H, în comuna Corni, un autoturism condus de un tânăr de 19 ani, din aceeași localitate.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că vehiculul condus nu era înmatriculat în circulație, motiv pentru care s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de punere în circulație sau conducere a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Angajatorii, îndemnați să se înroleze din timp în platforma digitală REGES-ONLINE

Publicat

reges online devine obligatoriu: publicat ordinul nr. 1107/2025 privind noua procedură

Publicitate

Angajatorii, îndemnați să se înroleze din timp în platforma digitală REGES-ONLINE
Inspectoratul Teritorial de Muncă Botoșani informează angajatorii că, începând cu data de 1 ianuarie 2026, evidența salariaților se va realiza exclusiv prin intermediul platformei digitale REGES-ONLINE. Aplicația REVISAL nu va mai fi disponibilă după această dată.

Reprezentanții instituției recomandă tuturor angajatorilor să parcurgă din timp pașii necesari…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune a polițiștilor rutieri din municipiul Botoșani pentru siguranța pietonilor

Publicat

acțiune a polițiștilor rutieri din municipiul botoșani pentru siguranța pietonilor

Publicitate

Miercuri, polițiștii din cadrul Biroului Rutier cu sprijinul celor de ordine publică, au organizat o acțiune pe linia prevenirii și constatării încălcărilor legislației rutiere de către pietoni și combaterea neacordării de prioritate pietonilor care au acest drept, fapte ce reprezintă principalele cauze generatoare de accidente rutiere grave pe raza municipiului Botoșani.

 

În cadrul activităților desfășurate au fost legitimate peste 40 de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe