Connect with us

EVENIMENT

ATENȚIE, ȘOFERI! Cod galben de ceață în 11 județe din țară. Se circulă cu dificultate

Publicat

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, sâmbătă dimineața, mai multe atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă valabile în orele următoare în localități din 11 judeţe din țară.

Potrivit meteorologilor, până la ora 11:00, ceaţa va determine scăderea vizibilităţii local sub 200 m şi izolat sub 50 m în judeţele Olt, Dolj, Giurgiu, Teleorman şi Harghita. În zonele menţionate burniţa va favoriza depuneri de polei pe spaţii mici.

Până la ora 12:00, va fi ceaţă şi în judeţele Bacău, Botoşani, Vrancea, Galaţi şi Vaslui, fenomen însoţit de chiciură şi fulguială.

Zona joasă a judeţului Cluj va fi afectată, de asemenea, de ceaţă şi depunere de chiciură până la ora 14:00.

Avertizările de fenomene periculoase imediate se emit pentru o perioadă de maxim 6 ore.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Horațiu Potra, liderul mercenarilor, a fost reținut în Dubai. Era dat în urmărire generală

Publicat

averea mercenarului potra, pusă sub sechestru: 26 de milioane de

Horațiu Potra, liderul mercenarilor, dat în urmărire generală cu mandat de arest preventiv, ar fi fost reținut în Dubai.

Acesta a fost reținut miercuri, potrivit unor surse antena3.ro.

Horațiu Potra a fost reținut încă din weekend, la cererea autorităților române. Se poartă negocieri cu autoritățile din Emirate pentru ca Horațiu Potra să fie extrădat în țară, mai scrie sursa citată.

Procurorul general Alex Florența declarase anterior că Horaţiu Potra făcea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Bobâlna, prima comună din România cu brand înregistrat la OSIM. Primar: Va fi inspirat din prima răscoală țărănească

Publicat

552253896 1496873945177513 180402897037954184 n.jpg






Comuna clujeană Bobâlna a marcat, marți, un moment de referință pentru administrația locală și pentru turismul rural din România: lansarea strategiei de dezvoltare și a primului brand comunal înregistrat la OSIM.

Bobâlna devine astfel prima comună din țară care își asumă o identitate clară, protejată prin marcă și slogan, transformând patrimoniul cultural, tradițiile și resursele locale într-un brand…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Campania de vaccinare antirabică la câini începe din 1 octombrie. DSVSA Alba, apel la responsabilitate din partea deținătorilor

Publicat

campania de vaccinare antirabică la câini începe din 1 octombrie.

Campania de vaccinare antirabică la câini începe, și în acest an, de la 1 octombrie și se desfășoară până în decembrie, fiind una dintre cele mai importante măsuri de prevenție pentru protejarea sănătății animalelor, dar și oamenilor și comunității, întrucât rabia (sau turbarea) e o boală letală și zoonotică (ce se transmite de la animal la om).

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba face apel la responsabilitate din partea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Răcire accentuată a vremii în următoarele zile. Temperaturile se prăbușesc cu 15 grade Celsius în mai multe regiuni ale țării

Publicat

răcire accentuată a vremii în următoarele zile. temperaturile se prăbușesc

Răcire accentuată a vremii în următoarele zile: Temperaturile scad în unele zone cu până la 15 grade Celsius, față de cele actuale. 

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri, o informare de răcire accentuată a vremii și de intensificări ale vântului, ce vizează majoritatea regiunilor până vineri seara, precum și o atenționare Cod galben de vânt puternic în zone din șase județe, valabilă pe parcursul zilei de joi.

Conform prognozei de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe