Connect with us

ACTUALITATE

A crescut numărul persoane fizice şi juridice înmatriculate la Registrul Comerțului

Publicat

contabilitate

Numărul de înmatriculări de persoane fizice şi juridice a crescut în primele 11 luni ale acestui an cu 37,31%, comparativ cu perioada similară din 2020, la 139.650, dintre care 96.421 sunt societăţi cu răspundere limitată (SRL), conform datelor centralizate de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului (ONRC), consultate de AGERPRES.

Cele mai multe înmatriculări au fost înregistrate în Municipiul Bucureşti, respectiv 22.215 (+26,84%, comparativ cu ianuarie – noiembrie 2020), şi în judeţele Cluj -8.039 (+51,68%), Timiş – 6.608 (+45,74%) şi Ilfov – 6.579 (+30,17%).

La polul opus, numărul cel mai mic de înmatriculări a fost consemnat în judeţele Covasna – 1.016 (+33,86%, faţă de primele 11 luni din anul anterior), Ialomiţa – 1.046 (+41,35%) şi Călăraşi – 1.174 (+21,41%).

Potrivit ONRC, domeniile în care au fost realizate cele mai multe înmatriculări sunt: comerţul cu ridicata şi cu amănuntul; repararea autovehiculelor şi motocicletelor (27.756, +11,34% de la an la an), construcţii (15.283; plus 19,62%) şi agricultură, silvicultură şi pescuit (15.111; +284,31%).

În noiembrie 2021 au fost înmatriculate 10.312 de persoane fizice şi juridice, cele mai multe în Bucureşti (2.240) şi în judeţele Cluj (644), Ilfov (560) şi Timiş (526).

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Guvernul interzice detașările în instituțiile publice până la sfârșitul anului 2026. Ordonanța a fost pusă în dezbatere publică

Publicat

guvernul interzice detașările în instituțiile publice până la sfârșitul anului

Publicitate

Guvernul a pus în dezbatere publică un proiect de ordonanță de urgență prin care intenționează să interzică, până la 31 decembrie 2026, detașările în instituțiile și autoritățile publice. Măsura este motivată de nevoia de a eficientiza resursele umane din sistemul bugetar și de a limita practicile prin care angajații sunt transferați temporar între instituții, uneori pe posturi cheie.

Potrivit documentului, suspendarea vizează toate…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Județul Botoșani, locul 4 la nivel național la implementarea Programului „Anghel Saligny”. Doina Federovici: Au fost deja decontați 728 de milioane de lei

Publicat

județul botoșani, locul 4 la nivel național la implementarea programului

Publicitate

Județul Botoșani se află pe locul 4 la nivel național în ceea ce privește implementarea proiectelor prin Programul „Anghel Saligny”, potrivit senatorului Doina Federovici, fost președinte al Consiliului Județean.

Aceasta a subliniat într-o postare publică pe rețelele de socializare faptul că administrațiile locale au atras investiții importante în infrastructură, rețele de apă și sisteme de canalizare, plasând județul în fruntea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

De vineri: Dorohoiul găzduiește cea de-a XII-a ediție a Festivalului Tradițiilor Meșteșugărești. Trei zile dedicate meșteșugurilor și valorilor populare românești

Publicat

de vineri: dorohoiul găzduiește cea de a xii a ediție a festivalului

Publicitate

În perioada 22 – 24 august 2025, Pietonalul „Grigore Ghica” din Dorohoi va fi gazda celei de-a XII-a ediții a Festivalului Tradițiilor Meșteșugărești, un eveniment care aduce în prim-plan arta populară, meșteșugurile și tradițiile românești autentice.

Manifestarea este organizată de Primăria Municipiului Dorohoi și Asociația Meșterilor Populari din Moldova – Iași.

Deschiderea oficială va avea loc vineri, 22 august, la ora 11:00, iar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Miercuri la Botoșani începe Festivalul Instituțiilor de Cultură 2025. Programul manifestărilor

Publicat

miercuri la botoșani începe festivalul instituțiilor de cultură 2025. programul

Publicitate

Centrul Istoric al municipiului Botoșani devine, în perioada 20 – 22 august 2025, scena unuia dintre cele mai așteptate evenimente culturale ale anului: Festivalul Instituțiilor de Cultură (FIC), ajuns la cea de-a IV-a ediție.

Manifestarea va avea loc în Piața 1 Decembrie din Centrul Istoric al municipiului Botoșani și va aduce publicului spectacole de teatru, muzică și divertisment, cu artiști de renume din țară și din străinătate.

Programul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe