Connect with us

ACTUALITATE

A crescut semnificativ interesul românilor pentru vacanţe şi călătorii. Țările preferate de români (analiză)

Publicat

zile libere relaxare vacanta 590x354 1
sursa foto: Pixabay.com

Românii şi-au reluat intenţiile de călătorie în străinătate, odată cu ridicarea restricţiilor anti-COVID. Potrivit datelor unei analize realizate de Google, românii se orientează către destinaţiile tradiţionale pentru vacanţa de vară în țări precim Turcia, Grecia sau Bulgaria.

Potrivit companiei, campingurile şi vilele private, opţiuni de cazare care oferă mai multă intimitate şi un risc redus de îmbolnăvire, sunt cele cu cea mai mare creştere în perioada post-pandemie.

A crescut semnificativ interesul românilor pentru vacanţe şi călătorii. Țările preferate de români în căutările online

Datele centralizate de Google arată că volumul căutărilor legate de călătorii (destinaţii, cazare, transport) a fost, în mai 2022, cu 35% mai mare decât în aceeaşi lună a din 2019.

În acest context, în perioada martie – mai 2022 vs interval similar din 2019, cea mai mare creştere în căutări de cazare a fost pentru destinaţiile internaţionale, de 32%. În acelaşi timp, căutările de cazări în ţară au scăzut cu 2%. Cele mai căutate destinaţii de vacanţă din străinătate ale românilor sunt Grecia, Turcia şi Bulgaria, conform căutărilor pentru cazare.

A crescut semnificativ interesul românilor pentru vacanţe şi călătorii. Lista celor mai populare destinaţii

Totodată, căutările românilor după zboruri internaţionale au crescut cu 46%, în ultimele trei luni faţă de anul 2019, iar pe lista celor mai populare destinaţii se află Italia, Spania şi Marea Britanie.

„Date din căutările pe Google ne arată că interesul românilor pentru vacanţe şi călătorii a revenit în 2022, odată cu ridicare restricţiilor anti-COVID. Românii se orientează din nou către destinaţii din străinătate, cele mai căutate ţări fiind cele deja tradiţionale pentru petrecerea concediului de vară: Grecia şi Turcia. În primăvara acestui an, românii au căutat cazări în destinaţii internaţionale chiar mai mult decât în 2019. Căutările pe destinaţii şi cazări din România rămân majoritare, însă eliminarea restricţiilor de călătorie internaţionale a adus o scădere a lor faţă de 2019”, a declarat Oana Dumitrescu, industry manager Google România, într-un comunicat de presă al companiei.

Analiza de specialitate arată că tipurile de cazare camping şi vile înregistrează o creştere de peste 60% a solicitărilor, în perioada martie – mai din acest, în comparaţie cu aceeaşi perioadă din urmă cu trei ani. De asemenea, cererea pentru opţiuni tradiţionale de cazare (hoteluri sau staţiuni) este în creştere solidă, de 33%.

Informaţii despre trendurile de călătorie din toată lumea, inclusiv România, sunt oferite de Destination Insights – un instrument cu date despre destinaţiile pe care oamenii dintr-o ţară le caută, în interiorul sau în afara ei, precum şi date despre zonele unde sunt persoane interesate să călătorească în ţara selectată.

Larry Page şi Sergey Brin au fondat Google în anul 1998, iar de atunci compania a crescut la peste 50.000 de angajaţi la nivel global şi oferă o gamă largă de produse şi platforme populare, precum: Search, Maps, Ads, Gmail, Android, Chrome şi YouTube.

În octombrie 2015, Alphabet a devenit compania-mamă a Google.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Atenție în trafic! COD GALBEN de ceață prelungit în județul Botoșani

Publicat

atenție în trafic! cod galben de ceață prelungit în județul

Publicitate

Meteorologii au extins avertizarea de cod galben de ceață pentru întreg județul Botoșani până la ora 12:00. Din cauza fenomenelor meteo, vizibilitatea pe drumurile din zonă scade frecvent sub 200 de metri, iar pe alocuri poate coborî chiar sub 50 de metri, ceea ce îngreunează considerabil deplasarea.

În aceste condiții, ISU Botoșani îi îndeamnă pe șoferi să circule cu prudență sporită, să reducă viteza și să respecte cu strictețe regulile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Intrarea în Biserică a Maicii Domnului

Publicat

calendar ortodox 2025: intrarea în biserică a maicii domnului

Publicitate

Ana, cea pururea pomenită care, mai toată viaţa ei nu a putut să nască copii, luând îndemn din sfintele cărţi la cele ce s-au petrecut cu cealaltă Ana, care şi ea nu putea naşte, maica proorocului Samuel, ruga împreună cu bărbatul ei, Ioachim, pe Stăpânul firii, să le dăruiască lor un prunc, făgăduind că, dacă le va împlini ce¬rerea, îndată îl vor dărui şi închina lui Dumnezeu. Şi aşa a născut Sfânta Ana pe ceea ce s-a făcut…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Accident la Vorona! Un tir s-a răsturnat după o manevră a șoferului care a rămas încarcerat

Publicat

accident la vorona! un tir s a răsturnat după o manevră

Publicitate

Un bărbat a fost rănit după ce tirul pe care îl conducea s-a răsturnat pe marginea DJ 208C, în localitatea Vorona. Accidentul a avut loc în această dimi nuneață.

 

La fața locului au ajuns, în cel mai scurt timp, pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu o autospecială de stingere, una de descarcerare și ambulanța de terapie intensivă mobilă SMURD.

 

Salvatorii au constatat că șoferul era încarcerat. Cu ajutorul accesoriilor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cerul României, colorat de praful saharian: Fenomen vizibil în următoarele zile

Publicat

cerul româniei, colorat de praful saharian: fenomen vizibil în următoarele

Publicitate

România va fi traversată în următoarele zile de o masă de aer încărcată cu particule de praf saharian, un fenomen spectaculos, dar totodată obișnuit atunci când circulația atmosferică aduce spre Europa aer din nordul Africii.

Administrația Națională de Meteorologie anunță că, până pe 23 noiembrie, cerul va căpăta pe alocuri o nuanță gălbuie, iar depunerile vor fi vizibile mai ales odată cu apariția ploilor.

Meteorologii explică faptul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe