Connect with us

EVENIMENT

A fost actualizată LISTA țărilor cu risc epidemiologic ridicat: Franța și Islanda intră în zona roșie

Publicat

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a publicat noua listă a țărilor cu risc epidemiologic, pe coduri de culori – roșu, galben și verde, în funcție de incidența cazurilor de COVID-19. Franța și Islanda au trecut în zona roșie, în timp ce Turcia și Muntenegru au intrat în zona galbenă.

Noua listă va intra în vigoare începând de duminică, 8 august.

Vezi AICI Hotărârea CNSU. 

Principalele modificări survenite sunt:

  • în zona roșie au intrat: Franța, Islanda, Thailanda, Aruba, Polinezia Franceză și Eswatini;
  • în zona galbenă au intrat:

– din zona roșie, în urma scăderii incidenței: Columbia, Namibia și Costa Rica;

-din zona verde, în urma creșterii incidenței: Turcia, Muntenegru, Puerto Rico, Maroc și Oman;

  • în zona verde au intrat: Insulele Feroe.

Dacă țara din care vine persoana respectivă este în zona galbenă, persoana nu intră în carantină dacă este vaccinată sau prezintă un test PCR, nu mai vechi de 72 de ore. Dacă este din zona roşie, fie persoana este vaccinată, fie intră în carantină. Testul nu mai scuteşte de carantină.

Măsura carantinei se aplică pentru 14 zile, dar rămâne valabilă şi prevederea potrivit căreia dacă o persoană carantinată face un test COVID-19 în a opta zi de carantină şi rezultatul e negativ poate ieşi din carantină în a zecea zi.

Sunt scutiți de carantină copiii sub 3 ani, fără condiții, și cei cu vârste între 3 și 16 ani, dacă au un test COVID negativ.

În plus, sunt scutiți de carantină cei care stau mai puțin de 3 zile pe teritoriul României.

Vezi AICI LISTA completă a statelor/ țărilor din zona roșie, galbenă și verde

Zona roșie

Stat/Zonă/Teritoriu – Rata de incidență cumulată la 1,000 locuitori

Insula Man – 28,2
Jersey – 15,7
Insulele Virgine Britanice – 15,7
Fiji – 13,6
Cipru – 12,4
Gibraltar – 11,4
Cuba – 10,2
Georgia – 8,9
Botswana – 8,7
Seychelles – 8,6
Spania – 7,2
Marea Britanie** – 6,6
Malaysia – 6,3
Mongolia – 5,4
Curaçao – 5,4
Aruba – 5,4
Monaco – 5,2
Kazahstan – 5,1
Andorra – 5,1
Polinezia Franceză – 5,0
Libia – 4,6
Insulele Virgine ale Statelor Unite – 4,6
Eswatini – 4,4
Iran – 4,1
Franța – 4,1
Bahamas – 4,1
Tunisia – 4,1
Olanda – 4,0
Argentina – 3,9
Islanda – 3,9
Portugalia – 3,8
Irak – 3,6
Malta – 3,5
Grecia – 3,5
Irlanda – 3,5
Panama – 3,2
Maldive – 3,1
Thailanda – 3,1
Kuweit – 3,0
Africa de Sud** – 2,7
Brazilia** – 2,6
Nepal** – 1,0
India** – 0,4

Zona galbenă

Stat/Zonă/Teritoriu – Rata de incidență cumulată la 1,000 locuitori

Israel – 2,9
Columbia – 2,9
Namibia – 2,9
Sint Maarten – 2,8
Costa Rica – 2,8
Statele Unite ale Americii – 2,7
Turcia – 2,4
Federația Rusă – 2,3
Muntenegru – 2,3
Kârgâzstan – 2,2
Indonezia – 2,1
Puerto Rico – 2,1
Guatemala – 2,0
Emiratele Arabe Unite – 2,0
Danemarca – 2,0
Trinidad și Tobago – 2,0
Maroc – 2,0
Suriname – 1,9
Belgia – 1,9
Honduras – 1,8
Luxemburg – 1,8
Zimbabwe – 1,7
Oman – 1,6

Sursa: Alba24.ro

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Distrugeri în seara de Crăciun la Alba Iulia: Roțile unor mașini parcate în zona blocurilor M, înțepate cu un cuțit

Publicat

politie e1556619188358.jpg

Mai multe autoturisme au fost avariate în seara de Crăciun, la Alba Iulia. Mai exact proprietarii autoturismelor s-au trezit cu câte o roată spartă cu un cuțit. Totul s-a întâmplat în seara de 25 decembrie 2025, în zona blocurilor M din Alba Iulia. 

În mediul online circulă și un video care a ajuns în posesia reporterilor alba24.ro. În video se poate observa un bărbat solid care se apropie de anumite mașini parcate și pare că le înțeapă într-o roată. Mai multe surse...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT RUTIER la Tibru: Un autoturism s-a răsturnat

Publicat

incendiu pe raza municipiului aiud: o tigaie uitată pe foc

Un accident rutier a avut loc vineri, 26 decembrie, pe raza localității Tibru, în comuna Cricău. Accidentul rutier s-a produs în jurul orei 18.00. 

Potrivit reprezentanților ISU Alba, din informațiile preliminare este vorba despre un autoturism răsturnat. În urma accidentului a rezultat o victima, conștientă și neîncarcerată, a mai precizat purtătorul de cuvânt al ISU Alba, Alex Crișan.

La fața locului intervin pompierii din Alba Iulia cu o autospecială de stingere cu apă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

BNR lansează la Cluj-Napoca o monedă de aur cu valoarea de 10 lei dedicată plăcuțelor votive de la Germisara

Publicat

istoria aurului revers1.avif .avif .avif






Banca Națională a României va introduce în circuitul numismatic, începând de luni, 29 decembrie, o monedă din aur dedicată temei „Istoria aurului – Plăcuțele votive de la Germisara”. Noua emisiune va putea fi achiziționată inclusiv prin sucursala regională Cluj a BNR, alături de cele din București, Constanța, Dolj, Iași și Timiș.

moneda de aur bnr 10 leimoneda de aur bnr 10 lei

Moneda este realizată din aur, are un diametru de 13,92 mm, o...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un tânăr și un minor din Alba, prinși de polițiști în ziua de Crăciun în timp ce conduceau mașini fără a avea permis de conducere

Publicat

Șoferi din alba, prinși beți la volan. unul era atât

Un tânăr în vârstă de 28 de ani și un minor în vârstă de 16 ani au fost identificați de polițiști, în timp ce conduceau autoturisme fără a avea permis de conducere. 

Tânărul a fost identificat pe timp de noapte, pe raza localității Cergău Mare, iar minorul pe strada Turnătoriei din Bărăbanț, Alba Iulia. 

Cazurile au fost comunicate de reprezentanții IPJ Alba, în buletinul de presă din 26 decembrie.

La data de 25 decembrie 2025, în jurul orei 23.50, polițiștii...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe