EVENIMENT
Guvernul a aprobat strategia privind vaccinarea anti-COVID-19. Prioritate au angajaţii din domeniul Sănătăţii
Hotărârea de Guvern privind strategia de vaccinare împotriva noului coronavirus a fost adoptată în şedinţa Executivului de vineri, respectivul act precizând, totodată, care sunt grupurile prioritare – angajaţii din domeniul Sănătăţii, asistenţei sociale, cei din categoria de risc şi personalul din „domenii-cheie”, a afirmat şeful Cancelariei premierului, Ionel Dancă, sâmbătă, 28 noiembrie, într-un briefing de presă.
„Suntem implicaţi în acest moment (…) alături de celelalte state membre ale Uniunii Europene în pregătirea campaniei de vaccinare a populaţiei împotriva virusului SARS-CoV-2”, a precizat acesta.
El a punctat că actul normativ pregăteşte campania de vaccinare, odată ce va fi pus la dispoziţie un vaccin.
„Potrivit acestei strategii de vaccinare adoptată, au fost stabilite grupurile prioritare: „personalul din domeniul Sănătăţii, personalul din centrele rezidenţiale şi medico-sociale, populaţia cu risc ridicat de evoluţie severă în cazul infecţiilor cu SARS-CoV-2 şi personalul din alte domenii- cheie, esenţiale pentru buna funcţionare a societăţii”, a evidenţiat Dancă.
Potrivit acestuia, persoanele din aceste categorii vor fi vaccinate în prima etapă iar apoi vaccinarea va fi disponibilă pentru întreaga populaţie. „Estimarea este că, în prezent, 70 % din totalul populaţiei ar putea fi implicată în această campanie de vaccinare”, a spus Dancă.
Totodată, el a subliniat că vaccinarea este „gratuită şi voluntară”.
De asemenea, Dancă a prezentat un apel al Executivului, în acest context.
„Guvernul României, condus de domnul prim-ministru, Ludovic Orban, face un apel către toate instituţiile implicate, dar şi către societatea civilă, către specialişti, ca, în dezbaterea publică, să sprijine această campanie de vaccinare pentru că aceasta reprezintă singurul remediu, pentru a pune capăt epidemiei de COVID-19.
Trebuie evitate politizările pe acest subiect, pentru că în joc sunt viaţa şi sănătatea românilor şi chemăm alături în această campanie de vaccinare toţi specialiştii în domeniu”, a spus şeful Cancelariei. Agerpres
EVENIMENT
ANSVSA demarează o campanie dedicată prevenirii risipei alimentare. Acțiuni de control, la nivelul întregii țări
În perioada 7 – 31 octombrie 2025, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a desfășurat, la nivelul întregii țări, o amplă acțiune de control și evaluare a modului în care operatorii din sectorul alimentar aplică legislația referitoare la diminuarea risipei alimentare, din perspectiva siguranței alimentelor.
În cadrul acestei acțiuni au fost verificați 595 de retaileri, 409 unități de alimentație publică, 141 de procesatori de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Chef Horia Șimon, la „Clujăreală”: În Spania am plecat de FOAME, dar am învățat MESERIE
Într-o țară în care toți jefuiesc, mai sunt câțiva care și chef-uiesc. Big chef Horia Șimon ne lămurește la „Clujăreala” lui Marius Aciu cât adevăr este în zicala „Mâncarea-i fudulie, băutura-i temelie”. Într-o lume în care mulți aleargă după titluri, Horea Șimon a ales să rămână autentic. Bucătar, formator, consultant gastronomic și om care nu s-a rușinat niciodată de meseria lui, Horea a venit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
De ce să NU cumpărați mașini second-hand fără CIV. Precizări oficiale RAR, legate de Cartea de Identitate a Vehiculului
De ce să NU cumpărați mașini second-hand fără CIV: Registrul Auto Român atrage atenția cumpărătorilor de mașini second-hand să nu achiziționeze vehicule fără Cartea de Identitate a Vehiculului (CIV), document obligatoriu pentru înmatriculare.
RAR a demarat o amplă acțiune națională de informare și control, vizând modul în care operatorii economici care comercializează autovehicule utilizate respectă obligația de a elibera CIV la momentul vânzării.

CIV-ul, obligatoriu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: O persoană, găsită decedată într-un bloc din Alba Iulia. Pompierii au intervenit după ce în scară s-a simțit miros de gaz
Pompierii din Alba Iulia intervin de urgență, marți, 11 noiembrie, în jurul orei 17.20, pe strada Vasile Goldiș din oraș.
Mai exact pompierii intervin după ce în urma unui apel la 112 au primit informații că pe scara unui bloc din zonă se simte miros de gaz. După ce au ajuns la fața locului, pompierii au descoperit o persoană decedată într-un apartament din bloc.
Este vorba despre un bărbat de peste 40 de ani, dar din câte se pare acesta ar fi decedat de câteva zile….
Citește mai mult pe Alba24.ro

