EVENIMENT
A fost anulat Maratonul Internaţional Bucureşti, destinat alergătorilor profesionişti. Pe cine NU afectează decizia
Bucharest Running Club a anunţat că, la solicitarea autorităţilor, cursa de maraton a alergătorilor profesionişti din cadrul Maratonului Internaţional Bucureşti nu se va mai putea desfăşura duminică 11 octombrie, având în vedere evoluţia situaţiei actuale, în care numărul de cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19 din Capitală a atins nivelul de 2,28 la mia de locuitori.
Decizia nu va afecta alergătorii înscrişi la cursele virtuale, care vor participa individual, în condiţiile anunţate iniţial, în perioada 11-18 octombrie, pe traseul şi în intervalul orar pe care îl aleg.
''În contextul în care numărul de cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19 în Bucureşti a atins cote alarmante, de 2,28 la mia de locuitori, vă informăm, cu regret, că Maratonul Bucureşti trebuie să fie anulat. Experţii în sănătate publică au alertat membrii Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă în privinţa riscului real la care se expun atleţii care vin la Bucureşti pentru a participa la Maraton, dar şi asupra riscului pe care un eveniment de o asemenea amploare îl ridică, inevitabil, la adresa sănătăţii publicului. Regretăm în mod deosebit că această decizie trebuie luată, mai ales cu atât de puţin timp înainte de data anunţată pentru desfăşurare. Totuşi, considerăm că este o decizie imperios necesară, atunci când este în joc sănătatea sportivilor invitaţi şi a concetăţenilor noştri'', se arată în scrisoarea primită vineri seară din partea Ministerului Tineretului şi Sportului.
În 11 octombrie, urmau să ia startul din Piaţa Constituţiei 250 de alergători profesionişti, în încercarea de a se califica pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo. Alergătorii înregistraţi la competiţiile virtuale, însă, vor participa în condiţiile anunţate iniţial, urmând să alerge la cursele pentru care s-au înscris, în perioada 11-18 octombrie, pe traseul şi în intervalul orar pe care îl doresc.
''Noi, echipa Bucharest Running Club, împreună cu partenerii evenimentului, am făcut tot ceea ce a fost posibil, pentru ca evenimentul fizic să se desfăşoare în condiţii de deplină de siguranţă pentru alergătorii profesionişti. Sperăm ca acele calităţi, specifice alergătorului de maraton - determinarea, anduranţa, planificarea - să îi ajute pe cei care se pregătiseră să concureze în 11 octombrie, să depăşească acest moment. Este un moment dificil, cu atât mai mult cu cât alergătorii se află chiar acum în Bucureşti, unii dintre ei veniţi de pe alte continente'', a declarat Valeria van Groningen, preşedinta Bucharest Running Club.
Organizatorii Maratonului Internaţional Bucureşti se aşteptau să înregistreze un record de cursă la competiţia de duminică, traseul ales fiind unul plat.
AGERPRES
EVENIMENT
Mesaje de Anul Nou 2026: Cele mai haioase SMS-uri și mesaje pe WhatsApp de ”La mulți ani” pentru mămici, tătici și bunici
Mesaje de anul nou 2026, pentru bunicii mai glumeți. Cele mai haioase mesaje pe care le puteți trimite bunicilori pe WhatsApp sau SMS de Revelion 2026.
Anul 2026 bate la ușă, iar bunicii sunt printre cele mai importante persoane pe care le mai avem în viață, parte dintre noi. Drept urmare, trebuie le se trimitem minim un mesaj de La mulți Ani, fie prin SMS, fie prin WhatsApp.
Citește și MESAJE DE ANUL NOU 2026: SUTE de URĂRI de ANUL NOU, SMS cu FELICITĂRI. MESAJE frumoase de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Programul de funcționare și de plată a taxelor și impozilor locale de sărbători la Primăria Cluj-Napoca
Primăria municipiului Cluj-Napoca anunţă că luni, 12 ianuarie 2026 se vor deschide ghişeele de relații cu publicul pentru încasarea impozitelor/taxelor locale, ratelor, chiriilor, operare documente și eliberare certificate de atestare fiscală. Tot de la această dată se vor realiza operări în baza de date și se vor emite certificate de atestare fiscală.
Primăria Cluj-Napoca le recomandă cetățenilor să...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
U-BT Cluj-Napoca a învins dramatic echipa poloneză Slask Wroclaw, cu scorul de 94-92 (22-17, 27-34, 21-23, 24-18), marţi seara, în BTarena, în Grupa A a competiţiei de baschet masculin EuroCup.
Victorie în ultimele secunde
Meciul a fost echilibrat în cea mai mare parte a timpului, dar pe final Slask a condus de câteva ori la şase puncte (77-71 şi 83-77), înainte ca ”U” să revină şi să egaleze, 90-90....
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Când pică PAȘTELE Ortodox și Catolic în 2026. Situația frecvent întâlnită în calendarul creștin
Paștele este cea mai importantă sărbătoare a creștinătății, marcând Învierea lui Iisus Hristos. Deși semnificația este aceeași pentru toți creștinii, data la care este sărbătorit Paștele diferă adesea între Biserica Ortodoxă și cea Catolică. Anul 2026 este un astfel de exemplu.
Când pică Paștele în 2026
În Calendarul Ortodox 2026, Paștele catolic va fi sărbătorit pe 5 aprilie, iar Paștele ortodox pe 12 aprilie, din cauza diferențelor de calendar și de metodă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
