Connect with us

EVENIMENT

UPDATE: A fost CONFIRMAT al 49-lea caz de infectare cu COVID-19. Este vorba despre o femeie din Cluj, aflată în carantină în Arad

Publicat

coronavirus al 49-lea caz confirmat arad

Grupul de comunicare strategică a anunțat al 49-lea caz confirmat de infectare cu coronavirus. Este vorba despre o femeie de 45 de ani, venită din Italia. Femeia se află în carantină la Arad.

Potrivit IPJ Arad, femeia, în vârstă de 45 de ani, este domiciliată în județul Cluj. Aceasta a venit din Italia în data de 11.03.2020 și se află în carantină într-un centru din Arad. Femeia care nu nu prezintă simptome urmează sa fie transferată la Spitalul de Boli Infecțioase Timișoara.

Citește și Coronavirus: Situația în fiecare județ din România. Cazuri confirmate, carantină și numărul persoanelor aflate în izolare

Potrivit Grupul de Comunicare Strategică, Până astăzi, 12 martie, ora 17.25, pe teritoriul României au fost confirmate 49 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre cei 49 de cetățeni care au contactat virusul, șase sunt declarați vindecați și au fost externați.

Persoanele confirmate cu infecție cu COVID-19 (coronavirus) sunt internate în spitale din Cluj, Iași, București, Constanța, Timiș și Dolj.

Deocamdată nu se cunoaște unde a fi internată femeia care a fost confirmată ca infectată cu virusul COVID-19 și care se află în carantină în Arad.

Cele mai multe persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 sunt în municipiul București (20), acestea fiind internate în spitale de boli infecțioase și sub permanentă supraveghere medicală.

De la ultima comunicare publică a Grupului de Comunicare Strategică, în România nu au mai fost înregistrate alte cazuri de cetățeni diagnosticați cu infecție cu COVID-19 (coronavirus).

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 1.556 persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 13.646 persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la acestă dată, la nivel național au fost prelucrate 1.921 teste. Dintre acestea, 1.873 au fost cu rezultat negativ, adică persoanele de la care au fost prelevate mostrele analizate nu sunt infectate cu COVID-19.

Potrivit sursei citate, până în prezent, au fost înregistrate 28 de dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal și două dosare penale înregistrate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de comunicarea de informații false, faptă prevăzută și pedepsită de art. 404 Cod Penal.

Totodată, direcțiile de sănătate publică au aplicat sancțiuni contravenționale, în valoare de 300.000 lei la nivel național, pentru persoanele care nu au respectat măsura auto-izolării la domiciliu.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor +4021.320.20.20.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Dosar penal pentru evaziune fiscală la Alba Iulia: sunt cercetați administratorul unei firme și contabilul. Ce spun procurorii

Publicat

au scăzut afacerile din activitățile agențiilor turistice și jocuri de

Dosar penal pentru evaziune fiscală la Alba Iulia: administratorul unei firme și un contabil sunt cercetați penal pentru un prejudiciu de aproape 700.000 de lei. În acest caz au fost derulate și percheziții, administratorul fiind însoțit, de la aeroport, pentru a fi prezent la acțiuni.

Potrivit Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba, în 7 noiembrie, procurorii și polițiștii (IPJ Alba) – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, au efectuat percheziții domiciliare în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ce dificit are România. INS a publicat datele pe primele nouă luni

Publicat

câți salariați vor pleca de la anre, asf și ancom,

Ce dificit are România: Deficitul balanței comerciale (FOB/CIF) a urcat la aproape 24,5 miliarde de euro, după primele nouă luni ale acestui an, fiind mai mare peste un miliard de euro (+4,3%) decât cel înregistrat în perioada similară a anului trecut, potrivit datelor publicate luni de Institutul Național de Statistică (INS).

Deficitul balanței comerciale apare atunci când un stat importă mai multe bunuri și servicii decât exportă.

Adică cheltuiește mai mult pe produse din…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Accident în Sălicea. O mașină a ieșit de pe carosabil. Trei răniți, între care un copil mic, au ajuns la spital

Publicat

accident11.jpg






Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit în urmă cu puține momente la un accident rutier produs pe raza localității Sălicea, din comuna Ciurila.

Trei persoane au fost rănite, printre acestea și un copil de aproximativ 2 ani.

Accident cu trei răniți la Sălicea

La sosirea echipajelor operative, autoturismul implicat în accident era ieșit în afara părții carosabile. Din fericire, nu au…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Întâlnire între șoferii STP și conducerea Primăriei Alba Iulia. Oamenii spun că nu și-au mai primit salariile de două luni

Publicat

video: Întâlnire între șoferii stp și conducerea primăriei alba iulia.

Șoferii de autobuz din Alba Iulia au avut luni, 10 noiembrie, o întâlnire cu conducerea Primăriei, nemulțumiți de faptul că nu au mai fost plătiți de către operatorul STP de circa două luni de zile. Aceștia spun că există riscul ca transportul public în comun din municipiu să fie blocat. 

„Problema dânșilor este cunoscută oarecum. Datorită, să zic așa, litigilor între Primăria Alba Iulia, AIDA Transport Local și STP s-au blocat, sau au fost nevoiți să blochez…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe