EVENIMENT
A fost desemnat câștigătorul pentru lotul 3 al Autostrăzii de Centură București Nord. Precizările CNAIR

Câștigătorul pentru lotul 3 al sectorului Nord din Autostrada de Centură București (A0) a fost desemnat vineri de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere ( CNAIR). Sectorul are o lungime de aproape 9 kilometri.
CNAIR a anunțat că a finalizat procesul de reevaluare a ofertelor depuse în cadrul procedurii de atribuire a contractului de „Proiectare și Execuție Autostrada de Centură București km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 3: km 39+000-km 47+600″.
O companie din China va efectua lucrarea care cuprinde mai multe pasaje.
„După mai multe contestații și reevaluări de oferte, CNAIR a desemnat astăzi, conform deciziei Curții de apel București, câștigătorul pentru proiectarea și execuția celor 8,6 km ai acestui lot! Constructorul chinez are la dispoziție 12 luni pentru proiectare și 18 pentru execuția lucrărilor. În cadrul contractului antreprenorul va construi inclusiv 7 pasaje (două dintre acestea cu lungimi de 318,30 m, respectiv 466,50 m).Construcția lotului 3 (Afumați – Pantelimon) va costa 397,99 milioane de lei (fără TVA) și este finanțată din fonduri europene”, a anunțat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.
Durata contractului este de 30 de luni, din care 12 luni sunt destinate perioadei de proiectare și 18 perioadei de execuție a lucrărilor. Perioada de garanție este de 10 ani, a precizat CNAIR.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Vreme schimbătoare cu ploi abundente și temperaturi scăzute. Cum va fi prognoza pe următoarele patru săptămâni

Luna octombrie începe cu temperaturi mai scăzute decât normalul perioadei și cu ploi abundente. Ulterior, vremea se va stabiliza, iar valorile termice vor reveni la niveluri apropiate de cele obișnuite pentru această perioadă, arată prognoza pe patru săptămâni publicată de Administrația Națională de Meteorologie.
Între 29 septembrie – 6 octombrie 2025, temperaturile vor fi mai coborâte decât cele specifice…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
INCENDIU la Cugir. Focul a cuprins o locuință din oraș. Pompierii din Sebeș intervin cu două autospeciale

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara, în jurul orei 20:40, în orașul Cugir. Din primele informații, focul a cuprins o locuință.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în orașul Cugir.
Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o locuință.
Pompierii intervin cu autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor. De asemenea, pentru stingerea incendiului intervine și SVSU Cugir.
EVENIMENT
Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Cât vor costa lucrările la monumentul istoric

Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Episcopia Unitariană a lansat pe 16 septembrie, în platforma Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP), o licitație pentru execuția lucrărilor de construcții în cadrul proiectului „Conservare – restaurare Casa Cantorului, Parohia Unitariană Roșia Montană, Nr. 390”.
Valoarea totală a lucrărilor este estimată la 2.489.246,72 lei, fără TVA.
Proiectul urmărește restaurarea, consolidarea și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Jurnalista Mihaela Gherghișan Naum, despre UE: Regret starea de lucruri actuală. Văd cum toate se duc de râpă și îmi pasă

Citește mai mult pe Cluj24.ro