EVENIMENT
A fost înregistrat al șaptelea deces cauzat de gripă în județul Sibiu
Direcția de Sănătate Publică a județului Sibiu a raportat miercuri, 11 ianuarie 2023, al șaptelea deces cauza de gripă din ultimele zile, la un bărbat de 58 de ani. De asemenea, medicii raportează și trei cazuri de Flurona.
Potrivit DSP Sibiu, miercuri a fost înregistrat al șaptelea deces cauzat de gripă în județul Sibiu.
Este vorba despre un bărbat de 58 ani, din Sibiu, cu pneumonie generată de infecția cu virusul gripal A.
Pacientul a fost internat din data de 5 ianuarie 2023 în secția boli infecțioase și ulterior în ATI.
Bărbatul nu era vaccinat antigripal.
În ultimele zile, șase pacienți internați la spitalul din Sibiu au murit din cauza gripei.
Totodată, reprezentanții DSP Sibiu au transmis că miercuri au fost confirmați și 3 pacienți la cu Flurona (gripă + COVID). Dintre ei, doi sunt internați în secția de infecțioase și unul în ATI.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Autoritățile din Alba continuă intervențiile pentru realimentarea cu energie a sute de case. Peste 260 de oameni sunt pe teren
Autoritățile din Alba continuă miercuri intervențiile în mai multe localități, unde sunt încă probleme cu alimentarea cu energie electrică.
Potrivit datelor de la ora 16:00, numărul gospodăriilor care nu sunt alimentate cu energie electrică este de 254 din șapte localități.
Potrivit datelor furnizate de Instituția Prefectului Alba, în prezent, un numar de 29 de echipe ale sucursalei județene a Distribuție Energie Electrică România (DEER), se află în teren.
Este vorba...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Președintele Nicușor Dan, blocat de câteva ore pe aeroportul din Paris, din cauza ninsorii. Călătorește cu un avion militar
Președintele Nicușor Dan a rămas blocat pe aeroportul din Paris, din cauza ninsorii. El așteaptă acolo de miercuri dimineață, când delegația română a intrat în avion, care a fost degivrat, a rulat pe pistă, dar nu a avut verde pentru decolare. La ora 15:30, problema nu se rezolvase.
Asta întrucât pista, din cauza ninsorilor abundente și a viscolului nu a putut fi curățată suficient.

Toți ceilalți lideri care au...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Emil Boc: Brazii de Crăciun, colectați gratuit de Primăria Cluj-Napoca până în 22 ianuarie
Primăria Cluj-Napoca a anunțat, miercuri, că Primăria Cluj-Napoca va colecta gratuit brazii de Crăciun de la locuitori până în 22 ianuarie, inclusiv de la punctele gospodărești.
Acesta a precizat că brazii pot fi depuși la punctele gospodărești, iar Primăria îi va colecta gratuit,
”După 22 ianuarie puteți să-i duceți la centrele de colectare sau să plătiți pentru colectarea lor”, a precizat...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Boboteaza este una dintre cele mai importante sărbători creștine, sărbătorită pe 6 ianuarie. Legat de această sărbătoare, sunt și anumite superstiții, printre care și aceea de a nu spăla haine o perioadă de timp.
Ultima zi a ciclului sărbătorilor de iarnă, 6 ianuarie, Boboteaza, este marcată în fiecare an de ritualuri de sfințire și purificare a apei, cu o semnificație profund spirituală.
Potrivit credinței ortodoxe, sărbătoarea amintește de Botezul Domnului în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
