EVENIMENT
A fost REȚINUT polițistul din Buzău care a produs două accidente rutiere și a refuzat testarea alcoolemiei
Agentul de poliţie din Râmnicu Sărat, cercetat penal după ce a provocat un accident rutier şi a refuzat testarea alcoolemiei, a fost reţinut pentru 24 de ore şi va fi prezentat instanţei de judecată în cursul zilei de luni cu propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile, informează Parchetul de pe lângă Judecătoria Râmnicu Sărat.
CITEȘTE ȘI: Încă o pată pe obrazul Poliției. Un poliţist a provocat un accident şi a refuzat testarea alcoolemiei
Potrivit sursei citate, în data de 16 ianuarie 2022, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Râmnicu Sărat au dispus prin ordonanţă punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de agentul de poliţie în cadrul IPJ Buzău – Secţia 7 Poliţie Rurală Grebănu, sub aspectul comiterii infracţiunii de refuz sau sustragere de la prelevarea de probe biologice.
Citește și: Bărbat din Buzău, reţinut pentru conducere fără permis, abuz de încredere, fals în înscrisuri şi înşelăciune
„Procurorii au reţinut că în seara zilei de 15.01.2022 inculpatul a condus un autoturism marca BMW pe DJ 203H pe raza com. Topliceni, jud. Buzău , împrejurare în care a fost implicat într-un eveniment rutier soldat cu pagube materiale – respectiv provocarea de avarii unui autoturism marca Opel, aflat staţionat pe sensul său de mers. Inculpatul nu a oprit la locul producerii evenimentului rutier, ci şi-a continuat deplasarea, iar după aproximativ 70 m a fost implicat într-un nou eveniment rutier soldat cu pagube materiale , autoturismul condus de inculpat intrând în coliziune cu un autocamion oprit în afara părţii carosabile. La solicitarea lucrătorilor de poliţie sosiţi la faţa locului, inculpatul a refuzat să îi fie prelevate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei substanţelor psihoactive. Prin ordonanţa procurorului din data de 16.01.2022, ora 14:05 faţă de inculpat s-a dispus reţinerea pe o perioadă de 24 ore”, se arată într-un comunicat de presă, remis luni AGERPRES.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Râmnicu Sărat au formulat luni propunerea de arestare preventivă a inculpatului pe o perioadă de 30 zile pe care au înaintat-o spre soluţionare Judecătoriei Râmnicu Sărat.
Agentul era deja cercetat disciplinar în urma unui incident
Potrivit Inspectoratului Judeţean de Poliţie Buzău, agentul era deja cercetat disciplinar în urma unui incident în care a fost implicat în noaptea de 12 spre 13 ianuarie.
‘Precizăm că încă din data de 13 ianuarie, conducerea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău a dispus cercetarea disciplinară cu privire la agent, iar în această seară, s-a dispus o nouă cercetare disciplinară, urmând ca în perioada imediat următoare să fie sesizat Consiliul de Disciplină în vederea luării măsurilor legale care se impun. Menţionăm că Inspectoratul de Poliţie Judeţean Buzău se delimitează de astfel de comportamente şi pune în aplicare prevederile legale în materie disciplinară în condiţii fermitate maximă’, au precizat reprezentanţii Poliţiei în comunicatul remis zilele trecute. Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Tânără din Alba, prinsă la volanul unui autoturism neînmatriculat pe DN 7, în Hunedoara. Este cercetată de polițiști
O șoferiță de 20 de ani din Alba este cercetată de polițiști după ce a condus un autoturism care avea autorizația provizorie expirată.
Potrivit IPJ Hunedoara, în seara zilei de 16 noiembrie 2025, polițiștii din Simeria au oprit pe DN 7 un autoturism condus de o femeie de 20 de ani, din județul Alba, care circula cu autorizația provizorie expirată.
În cauză se efectuează cercetări pentru infracțiunea de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Proiectul privind eliminarea indemnizației compensatorii acordate la încetarea mandatului judecătorilor Curții Constituționale a fost adoptat luni de Senat.
S-au înregistrat 105 voturi pentru, unul contra și o abținere.
Proiectul abrogă, în acest sens, alin. (5) al art. 71 din Legea nr. 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale, potrivit Agerpres.
Conform legii în vigoare, indemnizația compensatorie dată judecătorilor CCR la expirarea mandatului sau…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Mihai Goia Moisescu se pensionează. A fost 10 ani directorul DSP Cluj. Diplomă de excelență de la Prefectură
Directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică a Județului Cluj, dr. Mihai Moisescu-Goia, se retrage din funcție, urmând să se pensioneze în aceste zile.
După o carieră de peste 35 de ani în domeniul sănătății și 10 ani la conducerea DSP Cluj, medicul clujean încheie o etapă importantă din activitatea sa profesională.
Instituția Prefectului – Județul Cluj a transmis întreaga apreciere pentru…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Apuseni offline. Cum se descurcă oamenii de la munte în era digitală, fără internet și computer și cum arată viitorul
În Apuseni, drumul urcă uneori mai abrupt decât îl poate urma semnalul de internet. „Digitalizarea” este, în multe zone rurale, un cuvânt fără înțeles pentru oamenii în vârstă, care formează majoritatea populației rămase în satele risipite printre păduri și dealuri. Acolo, oamenii trăiesc la distanțe mari nu doar unii față de alții, ci și față de instituții.
Un drum la primărie nu înseamnă doar câțiva kilometri pe hartă, ci și o coborâre la propriu din…
Citește mai mult pe Alba24.ro


