Connect with us

ACTUALITATE

A murit cel mai înalt bărbat din Statele Unite

Publicat

Sursă foto: minnesota.cbslocal.com/

Cel mai înalt bărbat din Statele Unite – 2,35 metri – a murit pe 20 august, la vârsta de 38 de ani, în statul Minnesota, ca urmare a unei boli de inimă, conform unui anunţ postat pe Facebook de mama acestuia, informează marţi AFP.

American de origine ucraineană, Igor Vovkovinskiy a trăit o viaţă marcată de boli, ca urmare a faptului că o tumoare a declanşat în organismul său o secreţie excesivă de hormoni de creştere.

Din acest motiv, familia sa s-a stabilise, încă din perioada copilăriei lui Igor, la Rochester, un oraş din nordul Statelor Unite cunoscut pentru centrul său de sănătate.

Deja mare pentru vârsta sa, „micul” Igor a continuat să crească, în pofida tratamentului, ajungând la o înălţime record pentru Statele Unite. Aceasta a fost consemnată de Recordurile Mondiale Guinness pe când Igor Vovkovinskiy avea 27 de ani.

În cadrul ediţiei din 2013 a concursului Eurovision, Igor Vovkovinskiy a purtat-o în braţe pe scenă pe Zlata Ognevici, cântăreaţa care a reprezentat ţara sa origine, Ucraina.

Anterior, Igor a mai cunoscut un moment de celebritate în 2009, fiind remarcat de Barack Obama în timpul unui miting politic. Gigantul, care purta un tricou pe care scria „Cel mai mare susţinător din lume al lui Obama” şi care domina mulţimea, a dat mâna cu Barack Obama.

Conform Recordurilor Mondiale Guinness, cel mai înalt om din lume este în prezent Sultan Kösen (2,51 metri) din Turcia.

Cel mai înalt om din istoria modernă este însă un american, Robert Wadlow, care a atins înălţimea de 2,72 metri şi care a murit în 1940, la vârsta de doar 22 de ani. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Mucenic Platon

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul mucenic platon

Publicitate

Sfântul Platon era din părţile Galatiei, din cetatea Ancira, frate cu Sfântul Mucenic Antioh, născut din părinţi creştini şi crescut în bună credinţă. Încă neajungând la vârsta desăvârşită, s-a arătat desăvârşit în faptele cele bune, căci era bărbat înţelept, deşi era tânăr cu anii, dar cu înţelepciunea era bătrân.

El a propovăduit cu îndrăzneală pe Hristos, Preaveşnicul Dumnezeu şi îi învăţa pe oameni să cunoască…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Campanie de solidaritate la Botoșani: Sprijin pentru familiile numeroase prin proiectul „Dar pentru copii”

Publicat

campanie de solidaritate la botoșani: sprijin pentru familiile numeroase prin

Publicitate

Arhiepiscopia Iașilor continuă programul de sprijin pentru familiile numeroase „Dar pentru copii”, derulat prin Departamentul Pro Vita al Sectorului de Misiune. Inițiativa, începută în anul 2020 cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, face parte din Programul de solidaritate „Sfântul Stelian”, dedicat familiilor cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț. În prezent, programul are înscrise 203 familii, fiecare cu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Șendriceni! O casă a luat foc, iar proprietarul a încercat să stingă flăcările cu mâinile goale, suferind arsuri

Publicat

incendiu la Șendriceni! o casă a luat foc, iar proprietarul

Publicitate

Un incendiu s-a produs, în această după-amiază, într-o casă din localitatea Pădureni, comuna Șendriceni. Acoperișul clădirii și bunurile dintr-o cameră și un hol au luat foc, cel mai probabil, de la un coș de fum neizolat termic față de materialele combustibile din structura acoperișului. Proprietarul, un bărbat în vârstă de 84 de ani, a încercat să stingă flăcările și a suferit arsuri la fața și mâini.

 

Alertați de vecini prin apel…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Aproape 360 locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

aproape 360 locuri de muncă disponibile la botoșani. lista comunicată

Publicitate

Aproape 360 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
DIRECTOR / DIRECTOR ADJUNCT, INSPECTOR – SEF SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA MAVROMATI STR.MARCHIAN, Nr….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe