EVENIMENT
A patra doză de vaccin anti-COVID-19 are o utilitate redusă contra variantei Omicron
O a patra doză de vaccin anti-COVID-19 are un efect redus în protejarea faţă de infectarea cu varianta Omicron a coronavirusului SARS-CoV-2, relevă un studiu efectuat în Israel, scrie joi agenţia DPA.
În urma administrării acestei a patra doze, lucrătorii sanitari care au participat la respectivul studiu au dobândit anticorpi restabiliţi la nivelul celor de după a treia doză, dar infectările simptomatice în rândurile lor au fost totuşi frecvente, potrivit concluziilor studiului încă neevaluat de alţi experţi.
Persoanele din acest grup infectate au resimţit simptome uşoare, dar majoritatea au avut încărcături virale relativ ridicate şi erau potenţial contagioase.
Pe ansamblu, datele studiului sugerează că a patra doză de vaccin anti-COVID-19 nu creşte imunitatea, ci doar o restabileşte la nivelul de vârf de după doza a treia.
''Eficacitatea redusă în prevenirea infectărilor cu Omicron uşoare sau asimptomatice şi potenţialul infecţios al cazurilor de îmbolnăvire arată urgenţa dezvoltării unui vaccin de nouă generaţie'' , menţionează în concluzii autorii studiului.
''Aceste date din Israel vorbesc mai degrabă împotriva (administrării) unei a patra doze pentru toată lumea'', a remarcat pe Twitter ministrul german al sănătăţii, Karl Lauterbach.
Totuşi, conform autorilor cercetării, persoanele vârstnice şi cele din alte grupuri vulnerabile ar putea avea un beneficiu în urma primirii acestei a patra doze de vaccin, ţinând cont de efectul potenţial al acesteia în prevenirea formelor severe de boală şi a deceselor.
În cadrul studiului efectuat în Israel circa 150 de persoane au primit această a patra doză cu serul Pfizer/BioNTech şi circa 120 cu Moderna, iar rezultatele au fost comparate cu un grup de control format din persoane vaccinate cu trei doze.
Datele unui studiu clinic în curs referitor la vaccinul Pfizer/BioNTech adaptat pentru varianta Omicron vor fi disponibile ''efectiv'' în martie, iar serul ar putea fi livrat în aprilie sau mai dacă este necesar, a anunţat directorul BioNTech, Ugur Sahin.AGERPRES
EVENIMENT
Cine este ofițerul prădător sexual din Gârbău? Fost general de jandarmi, în arest la domiciliu. Poartă brățară de supraveghere
Ofițerul de 68 de ani, arestat preventiv pentru agresiune sexuală de Judecătoria Cluj-Napoca este Aurel Litan, fost general de jandarmi, fost comandant al Inspectoratului de Jandarmi Județean Cluj, preşedintele filialei Cluj a Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere.
Potrivit Judecătoriei Cluj-Napoca, magistrații au dispus, sâmbătă, luarea măsurii preventive a arestului la domiciliu...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Echipa de baschet U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă, sâmbătă seara, în deplasare de către Partizan Belgrad într-un meci din ABA League cu scorul de 90-79.
Pe cele patru sferturi, scorul a fost următorul:
25-23, 27-15, 20-19 și 18-22.
Jucătorii antrenați de Mihai Silvășan au fost susținuți de un număr mare de suporteri care au făcut de plasarea la Belgrad și i-au încurajat.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Echipa de fotbal ”U” Cluj a învins, sâmbătă seara, în Giulești, pe Rapid, cu scorul de 2-0, astfel că jucătorii lui Cristiano Bergodi se întorc cu 3 puncte de la București.
La pauză, scorul a fost egal, 0-0, dar în a doua repriză clujenii au reușit să deschidă scorul în minutul 67 prin Mendy.
În minutul 83, același Mendy a scos un penalty, după ce a fost faultat în careu, lovitura de la 11 m fiind...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vicepremierul Oana Gheorghiu, la trei luni de mandat: A început reformele în 22 de companii de stat. Ce declarații a făcut
Vicepremierul României a făcut sâmbătă, 31 ianuarie, o serie de declarații la treni luni de la preluarea mandatului. Aceasta a spus că a început lucrul ”de la fundație”. Mai exact că a început să sape și să construiască ceea ce guvernul trecut nu a făcut.
În linii mari, Oana Gheorghiu, spune că” zeci de ani de ineficiență, pierderi și blocaje în sectorul public au produs incertitudine pentru mediul privat și servicii publice tot mai slabe pentru oameni”. De asemenea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
