EVENIMENT
A sunat la 112, a stins incendiul și a pornit în urmărirea vinovaților. Intervenția de nota 10 a unui polițist aflat în timpul liber la un accident în Cluj
Era în timpul liber când în fața lui s-a produs accidentul rutier care a avut loc duminică seara, în zona gării din Cluj-Napoca, în urma căruia un tânăr de 22 de ani a decedat și alte două persoane au fost rănite.
Citește și FOTO Accident GRAV în zona gării din Cluj-Napoca. Un BMW și un Audi s-au făcut praf. Un tânăr de 22 de ani a murit
Un agent de poliție care se afla în timpul liber a fost cel care a sunat la 112, a stins incendiul izbucnit la una dintre mașini și a pornit în urmărirea șoferului care a fugit de la locul accidentului.
Colegii lui Răzvan Cornea Domuța se mândresc cu el și l-au felicitat pentru modul cum a intervenit în ajutorul oamenilor, într-o situație dramatică.

Mai jos cum s-au petrecut faptele:
”Am primit multe întrebări referitoare la colegul care, fiind în timpul liber, a avut o contribuție importantă în depistarea celor care au fugit de la locul producerii accidentului de pe strada Horea, din Cluj-Napoca.
Mai jos vă vorbim despre cel care a demonstrat că, dincolo de uniformă, ceea ce ne face polițiști este caracterul, aptitudinile, valorile la care ne raliem.
Agentul de poliție Răzvan Cornea Domuța era în timpul liber, în trafic, în mașină; tocmai ce o luase pe soția sa de la autogară și se îndreptau spre casă. Ambii au fost martorii teribilului accident de pe strada Horea.
Imediat după impact, colegul nostru a tras repede pe dreapta și a anunțat accidentul, efectuând primul apel la 112, pentru salvarea celor răniți.
După o scanare rapidă a locului, i-a identificat pe tinerii din mașina care a pătruns pe contrasens. Erau dezorientați și se aflau în preajma autovehiculului condus regulamentar. La un moment dat, mașina celor doi a luat foc, context în care colegul nostru s-a îndreptat spre propriul autovehicul pentru a-și lua stingătorul și a lichida focul. Acesta a fost momentul în care cei doi au plecat de la fața locului, fugind într-o direcție necunoscută.
Imediat după stingerea focului, colegul i-a căutat cu privirea pe cei doi și nu i-a mai văzut. A început să întrebe lumea adunată în ce direcție au plecat și a pornit pe urmele lor. A ajuns la o bifurcația de drumuri și, cu toate că nu i-a zărit la acel moment, instinctul i-a spus să o ia pe strada Racoviță, stradă pe care i-a și prins.
A alertat echipajele de poliție, iar împreună cu colegii din cadrul Biroului Rutier i-a imobilizat. În urma testării cu aparatul etilotest, s-a stabilit că șoferul consumase alcool…
Colegul nostru a fost încadrat direct în structurile noastre în luna ianuarie 2017. Lucrează la Postul de Poliție din Chinteni – ajutor șef de post.
Are 28 de ani și își dorește foarte mult să fie aproape de oameni și să –i ajute de fiecare dată când poate. Tatăl său a fost polițist 23 de ani, iar mama sa, de asemenea, a fost cadru militar. Ei au fost cei care i-au insuflat valorile care au stat la baza formării acestuia.
Îl felicităm pentru modul în care a reacționat și pentru exemplul oferit”.
Sursa: IPJ CLUJ
Clujul se confruntă cu una dintre cele mai dure perioade economice din ultimii ani. Numărul firmelor dizolvate a explodat în 2025, iar județul a ajuns pe primul loc la nivel național, după Capitală, în ceea ce privește afacerile trase pe linie moartă.
În primele zece luni ale anului 2025, nu mai puțin de 2.641 de firme au fost dizolvate în județul Cluj, potrivit datelor publicate de Oficiul Național al…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Gheorghe Hațegan din Șeușa, campion național cu un iepure din rasa ”berbec german mare gri”, la Expoziția Națională a României
Gheorghe Hațegan, un tânăr crescător de iepuri din Șeușa, comuna Ciugud, a obținut o distincție foarte importantă la Expoziția Națională a României, desfășurată în perioada 28-30 noiembrie, la Sfântu Gheorghe.
El a obținut titlul de campion național pentru exponatul din rasa și varietatea de culoare ”berbec german mare gri”.


Masculul prezentat de Gheorghe Hațegan a obținut 96,5 puncte.
”Cresc această rasă de iepuri de aproximativ doi ani de zile și dețin…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Numerele la LOTO la extragerea din 30 noiembrie aduc premii importante pentru jucători. Duminică au loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce, la tragerile loto de joi, 27 noiembrie, Loteria Română a acordat 27.520 de câștiguri, în valoare totală de peste 1,58 milioane de lei.
Numerele norocoase vor fi extrase după ora 18:30.
Premiile LOTO din 30 noiembrie 2025
Loto 6/49 – la categoria I se înregistrează un report în valoare de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Inaugurarea casei primului primar român din Alba Iulia, Camil Velican. Restaurarea a costat peste 1,1 milioane de euro
Autoritățile din Alba Iulia inaugurează dumunică, 30 noiembrie, casa primului primar român al municipiului Alba Iulia, Camil Velican.

Casa, situată pe strada Trandafirilor din Alba Iulia, a fost renovată cu suma de 5, 5 miloane de lei, adică peste 1,1 milioane de euro.

În casa respectivă au fost redactate cele mai importante documente care au stat la baza Marii Uniri.
Casa Velican a fost reședința avocatului Camil…
Citește mai mult pe Alba24.ro



