Connect with us

ACTUALITATE

Acces interzis pe teritoriul Rusiei pentru aproximativ 200 de cetățeni americani, printre care și apropiați ai lui Biden

Publicat

rusia steag sursa foto pixabay

Administraţia de la Moscova a anunţat, vineri seară, aplicarea de interdicţii de călătorie pe teritoriul Rusiei pentru un număr de aproximativ 200 de oficiali politici din Statele Unite şi pentru rude apropiate ale preşedintelui Joseph Biden, ca reacţie la sancţiuni impuse de Washington.

Ministerul rus de Externe a anunţat interdicţii de călătorie pentru aproximativ 200 de cetăţeni americani, „ca reacţie la sancţiuni cu caracter personal impuse constant de Administraţia Biden”.

Pe lista persoanelor sancţionate de Moscova figurează secretarul de presă al Preşedinţiei SUA, Karine Jean-Pierre, precum şi sora preşedintelui Biden, Valerie Biden Owens, şi doi fraţi ai acestuia, James Brian Biden şi Francis William Biden, potrivit agenţiei Reuters.

Acces interzis pe teritoriul Rusiei pentru aproximativ 200 de cetățeni americani, printre care și apropiați ai lui Biden. Cine se află pe listă

De asemenea, pe listă figurează „reprezentanţi ai autorităţilor şi ai membrilor Congresului, precum şi rudele lor apropiate, directori de companii din industria militară, experţi şi grupuri de presiune implicaţi în promovarea campaniei rusofobe şi în susţinerea regimului de la Kiev”, precizează Ministerul de Externe de la Moscova, potrivit site-ului american MSN.com.

Conform unor surse, printre persoanele sancţionate se numără secretarul american al Sănătăţii, Xavier Becerra, secretarul Agriculturii, Thomas James Vilsack, secretarul Educaţiei, Miguel Angel Cardona, subsecretarii Apărării Colin Hackett şi Ronald Moultrie, precum şi adjunctul secretarului Muncii, Martin Joseph Walsh.

Statele Unite, împreună cu Grupul G7 şi cu Uniunea Europeană au impus sancţiuni masive împotriva Rusiei din cauza războiului din Ucraina.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Măsuri de ordine publică la meciul dintre Petrolul Ploiești – FC Botoșani

Publicat

jandarmii botoșăneni au prins în flagrant doi hoți de buzunare.

Publicitate

Gruparea de Jandarmi Mobilă Ploiești, alături de celelalte instituții cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, va lua măsuri pentru desfășurarea, în condiții de siguranță, a partidei de fotbal din SuperLiga României, dintre echipele ACS PETROLUL 52 și AFC Botoșani, programată luni, 03.11.2025, începând cu orele 20:30, pe stadionul ‘Ilie Oană’ din Municipiul Ploiești.

Accesul spectatorilor se va face astfel:

– pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Senat: Proiectul privind reducerea la 300 a numărului de parlamentari, ADOPTAT tacit. „Va trece la Camera Deputaților și probabil va fi vârât într-un sertar”

Publicat

senat: 4 martie – dezbatere publică generată de propunerea legislativă

Publicitate

Senatul a adoptat tacit, luni, proiectul privind reducerea la 300 a numărului de parlamentari inițiat de USR.

În 13 octombrie, senatorii au aprobat prelungirea termenului de dezbatere de la 45 la 60 de zile, pentru a fi evitată adoptarea tacită, dar termenul a fost epuizat.

Proiectul a fost înregistrat la Senat, primul for sesizat, în 28 mai, fiind trimis în 2 septembrie pentru raport la Comisiile juridică și de administrație.

Actul normativ va merge la…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Black Friday: ANPC recomandă verificarea magazinului online și alegerea unei metode sigure de plată

Publicat

black friday: anpc recomandă verificarea magazinului online și alegerea unei

Publicitate

Verificarea magazinului online, a prețului produsului, alegerea unei metode sigure de plată și folosirea garanției legale sunt câteva dintre recomandările Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) pentru perioada de reduceri Black Friday.

‘Black Friday, Vinerea Neagră, indiferent de denumire și de durată, în România se desfășoară, de câțiva ani, pe tot parcursul lunii noiembrie, în special la începutul lunii, deși, în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

INSP: 49 de cazuri de infecție cu virusul West Nile, înregistrate de la începutul lunii iunie. Trei decese

Publicat

insp: 47 de cazuri de infecție cu virusul west nile,

Publicitate

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a anunțat că în perioada 2 iunie – 30 octombrie au fost înregistrate 49 de cazuri de infecție cu virusul West Nile în România.

Dintre acestea, 41 sunt cazuri confirmate, iar opt sunt cazuri probabile. Potrivit INSP, în aceeași perioadă au fost înregistrate trei decese cauzate de infecția cu virusul West Nile, câte unul în județele Brăila, Dâmbovița și Timiș.

Cazurile au fost raportate în:…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe