Connect with us

EVENIMENT

UPDATE: Accident cu cinci mașini implicate, în Galați. Cinci victime, dintre care una decedată

Published

on

Arhivă foto

Un accident rutier a avut loc, luni dimineață în municipiul Galați. Cinci persoane au fost rănite, dintre care două în stare gravă, după o coliziune între cinci autoturisme.

Potrivit ISU Galați, accidentul rutier s-a produs în zona Tirighina din județul Galați.

În eveniment au fost implicate cinci autovehicule.

În urma evenimentului au rezultat 5 victime dintre care 2 sunt în stare gravă. O victimă se află în stop cardio-respirator.

Conform sursei citate, la fața locului au acționat patru autospeciale ISU, două echipaje SMURD tip C și tip B, trei ambulanțe SAJ, o echipă de descarcerare și mașina de stingere.

Circulația pe DN 25 este blocată pe ambele sensuri.

UPDATE: Precizările IPJ Galați

"În data de 06 decembrie 2021, în jurul orei 08:00, Poliția a fost sesizată prin apel 112, cu privire la faptul că pe strada Brăilei, la ieșirea din municipiul Galați spre comuna Movileni, în zona Tirighina, a avut loc un accident rutier în care au fost implicate mai multe autoturisme.

Polițiștii din cadrul Biroului Poliției Rutiere Galați, care au ajuns imediat la fața locului împreună cu echipaje din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență – „Eremia Grigorescu” Galați, au stabilit faptul că un conducător auto în vârstă de 44 ani, din comuna Independența, județul Galați, în timp ce conducea un autoturism dinspre comuna Movileni către municipiul Galați, într-o curbă periculoasă la stânga, a pierdut controlul direcției de mers, a pătruns pe celălalt sens de mers și a intrat în coliziune cu un alt autoturism condus de un bărbat în vârstă de 47 ani, iar apoi s-a lovit frontal de un alt autoturism condus de o femeie în vârstă de 33 ani. În urma impactului, autoturismele implicate au fost proiectate în alte două autoturisme ce erau conduse de un bărbat în vârstă de 41 și de o femeie cu vârsta de 38 ani.

În total au fost implicate în acest eveniment rutier, un număr de 5 autovehicule, 4 dintre acestea circulau pe strada Brăilei în sensul opus de mers al autoturismului pătruns de pe celălalt sens de mers.

Față de bărbatul de 44 ani s-au efectuat manevre de resuscitare, însă, din păcate, acesta a decedat, iar pasagera din dreapta față ce se afla în acest autoturism a suferit răni grave, fiind transportată de urgență la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate.
Tot în acest eveniment rutier au mai fost rănite ușor alte două persoane, care au fost la rândul lor transportate la spital.

Toți cei patru conducătorii auto au fost testați alcoolscopic, rezultatul fiind negativ.

Traficul a fost blocat pe ambele direcții de mers în jur de 2 ore și jumătate.

În cauză, s-a întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă, cercetările urmând a fi continuate de polițiștii din cadrul Biroului Poliției Rutiere Galați, în vederea stabilirii cu exactitate a cauzelor producerii acestui nefericit eveniment rutier."

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Șoferii care rămân fără permis ar putea conduce din nou, doar după decizie definitivă în instanță. Propunere CSM

Published

on

Șoferii care rămân fără permis ar putea conduce din nou,

Șoferii care rămân fără permis și contestă măsura prin acțiune în instanță ar putea avea dreptul de a conduce din nou abia după decizie definitivă a acesteia. Este o propunere a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), care ar viza reducerea proceselor civile privind amenzile rutiere sau permisele.

Inițiativa face parte dintr-un set de măsuri propuse de CSM și aduse în atenția Ministerului Justiției.

Propunerea ar urma să conducă la degrevarea instanțelor de miile de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Ambasadorul României în SUA: Nicușor Dan va sta la aceeași masă cu președintele Trump

Published

on

nicusor dan.jpg






Ambasadorul României în SUA, Andrei Muraru, a declarat luni, la Antena 3 CNN, că România ar urma să beneficieze de o serie de avantaje prin participarea președintelui Nicușor Dan la Consiliul Păcii inițiat de Donald Trump, deși țara noastră va participa cu statutul de observator, scrie Mediafax.

„Este foarte important să fim aici, avem acces la aceste informații din interior, la discuții. Președintele...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Ministrul Sănătății: veniturile personalului din spitale și din serviciile de ambulanță și urgențǎ nu vor fi reduse

Published

on

ministrul sănătății: veniturile personalului din spitale și din serviciile de

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a comunicat că veniturile personalului din spitale și din serviciile de ambulanță și urgențǎ nu vor fi reduse cu 10%. Precizarea vine în contextul deciziilor din Coaliție de luni.

Ministrul spune că ”o reducere brută și liniarǎ a veniturilor ar fi însemnat nu doar demotivare și scăderea încrederii, ci și un nou exod” în sectorul medical.

”Am susținut această poziție pentru că o tăiere liniară nu ar fi adus economii...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Eurodeputatul de Cluj, Daniel Buda: Țineți minte un lucru, Ilie Bolojan nu face nimic pentru el, ci pentru România

Published

on

1771269615 daniel buda.jpg






Eurodeputatul de Cluj, Daniel Buda (PNL/PPE) a transmis un mesaj fostului ministru PSD al Finanțelor, Adrian Câciu, căruia i-a spus să țină minte un lucru, că premierul Ilie Bolojan ”nu face nimic pentru el, ci pentru România”. 

”Atașez documentele din Parlamentul European care demonstrează declanșarea procedurii prealabile privind suspendarea fondurilor europene alocate României.
Toți cei care astăzi îl...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading