EVENIMENT
Accident cu cinci răniți pe DN 2 în județul Iași. Două dintre victime au rămas încarcerate
Grav accident produs, miercuri la amiază, pe DN2 în județul Iași. Cinci persoane au fost rănite după ce două autoturisme au intrat în coliziune.
Potrivit Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române, accidentul a avut loc pe DN 2 Roman-Fălticeni, în zona localității Cristești, județul Iași.
Din primele date a avut loc o coliziune laterală între două autoturisme.
UPDATE: Accident cu cinci răniți pe DN 2 în județul Iași. Precizările polițiștilor
Miercuri, 24 august, în jurul orei 11.00, polițiștii rutieri pășcăneni au fost sesizați despre un accident rutier soldat cu victime omenești ce a avut loc pe DN 2, pe raza localității Cristești, județul Iași.
Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat faptul că pe drumul public a avut loc o coliziune între două autoturisme, soldată cu rănirea a două persoane.
Unul dintre conducătorii auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ, iar celălalt conducător auto nu a putut fi testat alcoolscopic, urmând a-i fi recoltate probe biologice de sânge.
”În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, au precizat reprezentanții IPJ Iași.
În urma impactului cinci persoane au fost rănite. Două dintre două victime au rămas încarcerate.
Traficul rutier se desfășoară pe un fir, alternativ.
Poliția efectueză cercetări la fața locului pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs evenimentul.
EVENIMENT
26-30 ianuarie: Trageri și distrugeri cu material exploziv în Poligonul Micești. Atenționări pentru locuitorii din Alba Iulia
Primăria Alba Iulia anunță că, în perioada 26-30 ianuarie, se execută trageri și distrugeri cu exploziv material real în poligonul de tragere de garnizoană Micești.
Accesul populației este interzis în proximitatea zonei militare restricționate a poligonului, pe drumurile de acces și pe cele aflate în vecinătatea acestuia.
Program trageri și distrugeri cu material exploziv Poligon Micești
Marți, 27 ianuarie 2026:
- execută distrugeri U.M.01684 Alba Iulia între orele 8.00...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
26 ianuarie - Ziua Internațională a Soțului. Tradiții, semnificații și mesaje pentru bărbatul iubit
Deși este mai puțin cunoscută decât Ziua Mamei sau Ziua Îndrăgostiților, Ziua Internațională a Soțului este marcată anual pe 26 ianuarie și este dedicată recunoașterii rolului important pe care soții îl au în familie și în viața de cuplu.
Sărbătoarea este celebrată la nivel internațional încă de la mijlocul anilor ’80 și are ca scop încurajarea respectului, recunoștinței și timpului petrecut împreună în relațiile de lungă durată.
Originea sărbătorii și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Luni, 26 ianuarie, nu începe sub cele mai bune auspicii pentru toate zodiile. Configurațiile astrale tensionate, influențate de aspecte dificile ale lui Saturn și Mercur, aduc obstacole, întârzieri și situații neprevăzute pentru anumiți nativi.
Se recomandă calm, răbdare și evitarea deciziilor impulsive. Iată care sunt zodiile ce ar putea avea parte de ghinion la început de săptămână.
Berbec
Berbecii se...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cod Galben de inundații în județul Cluj. Avertizare hidrologică valabilă de luni până marți noaptea. Pericol de viituri
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o atenționare Cod Galben de inundații care vizează și județul Cluj. Avertizarea intră în vigoare luni, 26 ianuarie, de la ora 10.00, și este valabilă până marți, 27 ianuarie, la ora 24.00.
Hidrologii avertizează că, în acest interval, există riscul apariției unor fenomene periculoase pe râurile mici și pe afluenți, în contextul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
