EVENIMENT
Accident cu două persoane implicate, dintre care una încarcerată pe DN 24, în județul Vaslui

Un accident rutier a avut loc, miercuri la amiază pe DN 24, în județul Vaslui. Două persoane, dintre care una încarcerată au fost implicate în eveniment.
Potrivit ISU Vaslui, Detașamentul de pompieri Vaslui a intervenit cu o autospecială pentru descarcerare/deblocare, o ambulanță SMURD tip B2 și echipaje specializate, la un accident rutier produs pe DN 24, în zona PECO Codăești.
La fața locului a fost deplasată și o ambulanță aparținând SAJ Vaslui. În accident a fost implicat un autoturism în care se aflau două persoane.
Conducătorul auto a reușit să se autoevacueze, iar pasagerul din dreapta rămăsese blocat în autoturism.
Până la sosirea echipajelor de intervenție, victima a fost scoasă din autoturism de echipajul ambulanței SAJ Vaslui. Pompierii militari au asigurat măsuri PSI.

Un adolescent de 14 ani din Ocna Mureș s-a ales cu dosar penal după ce a condus un moped fără permis.
Cazul a fost comunicat de reprezentanții IPJ Alba în buletinul de presă de luni, 19 mai 2025.
Potrivit IPJ Alba, la data de 18 mai 2025, polițiștii Secției 4 de Poliție Rurală Ocna Mureș l-au depistat pe un tânăr de 14 ani, din orașul Ocna Mureș, în timp ce conducea un moped, fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Față de minor,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Daune morale pentru o profesoară care a fost filmată în timp ce întreținea relații intime. Decizie la Curtea de Apel Alba Iulia

O profesoară din Sibiu a obținut daune morale, în instanță, după ce reputația i-a fost pătată și a fost victimă într-un dosar de ”violare a vieții private”.
La mai bine de șase ani de când a fost victimă a unei acțiuni de ”revenge porn”, profesoara a obținut daune de 10.000 de euro. Decizia definitivă a fost dată de magistrații Curții de Apel Alba Iulia, în data de 13 mai.
În primă instanță dosarul s-a aflat pe rolul Judecătoriei Sibiu, dar femeia nu a…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Lucrările la noul sediu al Registrului Auto Român (RAR) Cluj din comuna Apahida avansează într-un ritm susținut. Potrivit reprezentanților instituției, șantierul este deja realizat în proporție de peste 60%, iar clădirea principală este ridicată.
Finalizarea și darea în folosință a noului sediu al Registrului Auto Român din comuna Apahida sunt programate pentru luna noiembrie 2025, conform graficului de execuție.
„Construcția noului sediu se află în plin…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministrul Educației, despre Evaluarea Națională: nu este corect să fie doar două materii. Variante privind admiterea la liceu

Ministrul Educației, Daniel David, susține că nu este corect ca la Evaluarea națională de la clasa a VIII-a să fie doar două materii, atât timp cât elevilor li se cer mai multe competențe.
”Eu consider Evaluările naționale că nu sunt comprehensive, nu sunt suficient de informative. Nu poți să spui, pe de-o parte, că tu vrei să promovezi cele opt competențe-cheie, dar în Evaluările naționale tu te cam focalizezi pe două. Hai să spunem că în celelalte clase mai mici mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro