EVENIMENT
Accident cu o victimă într-o localitate din Mureș: Impact între o autoutilitară și un autoturism. Trafic BLOCAT

O persoană a fost rănită în urma unui accident rutier produs, miercuri la amiază, în județul Mureș. În coliziune a fost implicată o autoutilitară și un autoturism.
Potrivit ISU Mureș, accidentul a avut loc pe raza localitatii Mihesu de Campie.
Citește și FOTO: Un șofer a scăpat ca prin minune după ce s-a răsturnat cu mașina pe șosea, în Daneș – Mureș
Au intervenit pentru asigurarea masurilor specifice de prevenire si stingere a incendiilor pompierii militari din cadrul Sectiei Sarmasu.
CITEȘTE ȘI: FOTO: O mașină scăpată de sub control s-a răsturnat în afara drumului, în pădure, pe o șosea din Giurgiu
Din primdele informații, este vorba despre o coliziunie intre un autoturism si o autoutilitara.
In urma impactului o persoana de cod verde, este asistata medical de catre echipajul SMURD aflat la fata locului.
Traficul in zona este blocat pe ambele sensuri de mers.
EVENIMENT
FOTO. Lecție de omenie, de la salvatorii clujeni. Patru pui de lebădă, salvați de pompieri

Astăzi, în Cluj-Napoca, patru pui de lebădă blocați pe o piatră pe râul Someș au fost salvați, datorită intervenției rapide a pompierilor.
Un echipaj al Detașamentului 2 Cluj-Napoca a răspuns luni unui apel neobișnuit, dar profund emoționant. Patru pui de lebădă se aflau blocați pe o piatră, în mijlocul Râului Someș, în apropierea străzii 1 Decembrie 1918. Micile făpturi nu mai puteau înainta.
Cu grijă, salvatorii au reușit să ajungă până la piatra…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Zeci de șoferi au fost testați pentru alcool și droguri, în ultimele 24 de ore, în județul Alba. Polițiștii și jandarmii au continuat acțiunile, în sistem integrat. Au fost aplicate amenzi de aproape 25.000 de lei.
Potrivit IPJ Alba, în cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 397 de verificări de persoane și 210 verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.
Au fost constatate 104 abateri de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Când va prelua oficial Nicușor Dan funcția de președinte al României. Ce urmează după alegeri

Când va prelua oficial Nicușor Dan funcția de președinte al României. Procesul de preluare a mandatului de la Cotroceni ar urma să aibă loc rapid, pentru a începe negocierile guvernamentale, au precizat surse citate de Mediafax.
Nicușor Dan s-ar putea întâlni chiar luni, 19 mai, cu Ilie Bolojan, președintele interimar al României, pentru a discuta despre preluarea mandatului prezidențial.
VEZI ȘI REZULTATE FINALE turul 2 alegeri prezidențiale 2025 în ALBA
Calendarul pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Public numeros în instituțiile de cultură subordonate Consiliuluiu Județean Cluj, la ediția din 2025 a Nopții Muzeelor

Muzeele aflate sub autoritatea Consiliului Județean Cluj au participat sâmbătă, 17 mai, la evenimentul Noaptea Muzeelor. Cu acest prilej, Muzeul Etnografic al Transilvaniei, Muzeul Memorial „Octavian Goga” Ciucea, precum și Muzeul Apei „Leonida Truță” au putut fi vizitate gratuit.
De asemenea, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Cluj, serviciu de specialitate din cadrul Consiliului Județean, și-a desfășurat activitatea conform unui program…
Citește mai mult pe Cluj24.ro