EVENIMENT
UPDATE: Accident cu opt victime în Covasna. Traficul a fost întrerup timp de două ore
Şapte persoane, printre care un copil, au fost transportate la spital după ce au fost rănite într-un accident rutier petrecut miercuri seară pe DN 13E, în zona Câmpu Frumos, în apropierea municipiului Sfântu Gheorghe.
UPDATE: Potrivit IPJ Covasna, opt persoane au suferit leziuni.
”Din cercetările polițiștilor s-a stabilit că un bărbat de 41 de ani, care conducea un autovehicul cu 8+1 locuri dinspre Sfântu Gheorghe către Reci, a efectuat o manevră de depășire neregulamentară (în zona de acțiune a indicatorului ”Depășirea interzisă”) și a intrat în coliziune cu un autoturism ce se afla pe același sens, efectuând un viraj la stânga pentru a pătrunde pe DC 20A.
În urma impactului autoturismul lovit a fost proiectat în afara părții carosabile. Două persoane, ambele pasagere în autoturism, au fost rănite grav, iar alte șase persoane, printre care și un copil de 5 ani, au suferit răni ușoare.
Conducătorii auto implicați au fost testați cu etilotestul, iar rezultatul a fost negativ în ambele cazuri. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, a transmis, joi, IPJ Covasna.
În accident au fost implicate două autovehicule, un microbuz şi un autoturism, care, potrivit Poliţiei, circulau dinspre Sfântu Gheorghe spre intersecţia de la Reci.
„Şase adulţi şi un copil au fost transportaţi la spital. (…) Se pare că cele două autovehicule circulau în aceeaşi direcţie, iar coliziunea s-ar fi produs în timpul efectuării unei manevre de depăşire. Cercetările la faţa locului sunt încă în curs de desfăşurare”, a precizat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Covasna, Nicoleta Tolvaj Marin.
Circulaţia rutieră în zonă, blocată timp de aproape două ore pe ambele sensuri, a fost reluată.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie (IJP) Covasna, Nicoleta Tolvaj Marin, în accident au fost implicate două autovehicule, iar în zonă traficul rutier este întrerupt pe ambele sensuri.
„Din informaţiile pe care le avem în acest moment, şase adulţi şi un copil au fost transportaţi la spital. Poliţiştii sunt la faţa locului şi acţionează pentru devierea circulaţiei pe rute ocolitoate. Le recomandăm participanţilor la trafic să circule cu prudenţă şi să respecte indicaţiile politiştilor rutieri”, a declarat Nicoleta Tolvaj Marin.
AGERPRES
foto: Facebook – InfoTrafic Jud. Covasna
EVENIMENT
Șeful ANAF, după ce judecătorii au respins sechestrul asupra bunurilor lui Klaus Iohannis: „Vom continua demersurile legale”
Tribunalul Sibiu a respins solicitarea ANAF de instituire a sechestrului pentru bunurile deținute de fostul președinte Klaus Iohannis, în cadrul demersurilor pentru recuperarea despăgubirilor aferente lipsei de folosință a jumătății unui imobil aflat în centrul municipiului Sibiu, casă pe care ANAF a preluat-o ca moștenire vacantă.
Şeful ANAF, Adrian Nica, a declarat sâmbătă seara la Antena 3 că instituţia va continua demersurile legale pentru recuperarea de la fostul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Mașină răsturnată cu roțile în sus pe linia de tramvai, în Plopilor. Au intervenit pompierii
Un accident rutier cu două mașini implicate a avut loc, duminică dimineață, în cartierul clujean Plopilor, una dintre acestea ajungând răsturnată cu roțile în sus pe linia de tramvai în urma impactului.
Din primele informații, un VW cu numere de Bistrița-Năsăud a intrat într-un autoturism marca Mercedes și s-a răsturnat.
În urma coliziunii, circulația tramvaielor a fost blocată, fiind blocat, de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Șofer de 61 de ani din Căpușu Mare, reținut de polițiști pentru că a condus beat o mașină. Ce alcoolemie avea
Polițiștii Secției 8 Poliție Rurală Huedin au depistat vineri dimineață un șofer de 61 de ani, din comuna Căpușu Mare, în timp ce conducea un autoturism în localitatea Căpușu Mare, pe DC 139, în zona intersecției cu DN1/E60, aflându-se sub influența alcoolului.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentrație de 1,13 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care acesta a fost…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministerul Mediului vrea să identifice ambalaje noi pentru reciclare, care pot fi colectate de automatele existente în toată țara
Ministerul Mediului încearcă să identifice ambalaje noi pentru reciclare, care să necesite puține modificări de soft ale automatelor de preluare (RVM-uri). Potrivit ministrului Mediului, Diana Buzoianu, România are deja o infrastructură în toată țara de RVM-uri (Reverse Vending Machines – automate de preluare a ambalajelor, n.r.) și se pot adăuga ambalaje noi, dar care să nu necesite modificări majore ale echipamentelor de colectare.
„Una dintre primele mele întrebări, când…
Citește mai mult pe Alba24.ro


