EVENIMENT
Accident cumplit pe autostrada Deva-Timișoara. O femeie a murit, iar soțul și cei trei copii au fost răniți
Un accident grav a avut loc pe sensul către Timișoara al autostrăzii A1 Deva – Timișoara, la kilometrul 373, în zona localității Ilia, județul Hunedoara, anunță Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române.
O femeie a murit, iar soțul ei și cei trei copii au fost răniți și duși la spital, în urma unui accident produs în această dimineață pe autostrada Deva-Timișoara. În accident au fost implicate o autoutilitară și un tractor.

Potrivit ISU Hunedoara, o femeie a decedat pe loc, iar soțul și cei trei copii, unul de șase ani și doi gemeni de patru ani, au fost transportați la UPU Deva, conștienți, cu diferite traumatisme.
Traficul pe A1 în zona accidentului a fost blocat pe un sens de mers timp de 2 ore.
Polițiștii fac cercetări la fața locului pentru a stabili cu exactitate producerea tragicului accident.
EVENIMENT
11 ianuarie: Ziua Națională a Artei Fotografice în România. A fost aleasă în onoarea lui Carol Popp de Szathmáry
Ziua Națională a Artei Fotografice în România este marcată anual la data de 11 ianuarie, fiind dedicată recunoașterii rolului esențial pe care fotografia îl are în documentarea istoriei, în exprimarea artistică și în viața cotidiană.
Această zi reprezintă un prilej de omagiere a fotografilor români, profesioniști sau amatori, care contribuie la păstrarea memoriei vizuale a societății.
Vezi și FOTO: Alba Iulia în anii 80, într-o fotografie inedită. Cum arăta zona...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CNAS: Fără bilet de trimitere și fără costuri. Reguli noi pentru pacienții din Programele Naționale de Sănătate
Casa Națională de Asigurări de Sănătate a publicat vineri lista actualizată a serviciilor medicale incluse în pachetul de bază care completează Programele Naționale de Sănătate. Noile reguli explică clar cum se acordă și cum se decontează spitalizările de zi, precum și modul în care se fac investigațiile paraclinice de tip „Monitor”.
Măsurile se aplică atât pacienților asigurați, cât și anumitor...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministrul Justiției, despre vârsta de pensionare a magistraților: „La 50 de ani ești în deplinătatea intelectuală”
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, afirmă sâmbătă că magistrații aflați în jurul vârstei de 50 de ani se află în plină capacitate intelectuală și profesională, în contextul dezbaterilor privind vârsta de pensionare din sistemul judiciar.
Oficialul subliniază în cadrul unei emisiuni că stabilirea vârstei de pensionare trebuie analizată în raport cu standardele constituționale și europene, iar o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Un băiețel care visează la uniformă, surprins de polițiștii din Turda cu tort și cadouri de ziua lui
Un gest simplu, dar plin de emoție, a transformat o zi obișnuită într-o amintire de neuitat pentru un copil din Turda. Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Turda i-au pregătit o surpriză specială, sâmbătă, lui Alex, un băiețel de 10 ani care spune, cu ochii mari și sinceri, că atunci când va crește vrea să fie polițist.
Copilul, îmbrăcat tematic în polițist, a fost întâmpinat cu un tort...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
