EVENIMENT
UPDATE FOTO: Accident cumplit pe DN2 în Ialomița: Două persoane au murit și alte patru au fost rănite
Cumplit accident rutier produs, marți la amiază, pe DN2 în județul Ialomița. Două persoane au murit și alte patru au fost rănite după un impact violent ăntre două autoturisme.
Accidentul a avut loc pe DN2, în localitatea Movilița, județul Ialomița, după coliziunea violentă dintre două autoturisme care circulau din sens opus.
Potrivit ISU Ialomița, a intervenit la accident detașamentul de pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD.

În sprijinul acestora au acționat: două echipaje ale Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov și elicopterul SMURD.
În coliziune au fost implicate două autoturisme.
În urma impactului au rezultat șase victime: două inconștiente și încarcerate și patru victime (trei persoane adulte și un minor cu vârsta de aproximativ 11 ani), conștiente, cooperante și neîncarcerate.
Persoanele încarcerate au fost extrase dintre fiarele contorsionate ale autoturismului.
Acestea prezentau leziuni incompatibile cu viața, fiind declarate decedate.
Celelalte patru persoane au fost evaluate de către echipajele medicale aflate la locul solicitării, ulterior fiind transportate la diferite unități spitalicești din municipiul București.
UPDATE: Precizările IPJ Ialomița
În cursul zilei de marți, 8 august, în jurul orei 12:00 s-a produs un accident de circulație pe DN 2, între localitățile Sinești și Movilița, soldat cu decesul a două persoane și vătămarea corporală a altor patru.

Din verificările efectuate a reieșit că accidentul s-ar fi produs ca urmare a coliziunii dintre două autoturisme care circulau din sens opus.
În urma impactului, unul dintre conducătorii auto și un pasager din același autoturism au decedat.
Alte patru persoane din celalalt autovehicul au fost rănite și transportate la unități medicale.
Traficul în zonă se desfășoară alternativ.
”Se efectuează cercetarea la fața locului sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă”, au transmis reprezentanții IPJ Ialomița.
EVENIMENT
U-BT Cluj, învinsă în Italia după o cursă dramatică de urmărire. Veneția se impune în derby-ul serii din EuroCup
U-BT Cluj-Napoca a avut miercuri seară una dintre cele mai dificile deplasări ale sezonului, pe terenul formației Umana Reyer Veneția, în etapa a 13-a din BKT EuroCup. Clujenii au pierdut meciul cu scorul de 90 la 83.
Meciul, început la ora 21:00, a adus față în față două echipe aflate în formă excelentă, dornice să își consolideze poziția în zona superioară a Grupei A.
Repriză începută sub...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Permanență la primării și posibile restricții de circulație. Lista completă
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Autoritățile județene din Alba au dispus o serie de măsuri de urgență și interdicții, în contextul căderilor masive de zăpadă și al prognozei meteo nefavorabile pentru perioada următoare. Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a solicitat tuturor primăriilor să transmită situația problemelor din teritoriu, iar în urma centralizării acestora a fost convocată, miercuri seara, o ședință extraordinară a Comitetului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu puternic la un atelier auto din Cluj-Napoca. Intervin trei autospeciale și echipaje SMURD
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca intervin, miercuri seara, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în incinta unui atelier auto situat pe Calea Dezmirului din municipiu.
Flăcările se manifestă pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați, potrivit informațiilor preliminare transmise de ISU Cluj.
Din fericire, până la această oră nu au fost semnalate victime și nu există persoane care...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câte zile nu ai voie să speli haine după Bobotează? Tradiții, superstiții și adevărul din spatele obiceiului
Boboteaza, marcată în fiecare an pe 6 ianuarie, încheie ciclul sărbătorilor de iarnă și este una dintre cele mai puternice sărbători din calendarul ortodox.
Momentul amintește de Botezul Domnului în Iordan, iar ritualurile de sfințire a apei transformă această zi într-una cu o încărcătură profund spirituală.
Potrivit Alba24, Agheasma Mare sfințită în această zi este considerată un simbol al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
