EVENIMENT
Accident feroviar în Ialomița: Un tren a lovit o mașină pierdută de sub control

Accident feroviar duminică seara în județul Ialomița. Un tren a lovit o mașină pierdută de sub control.
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că pe DJ 203, la ieșire din localitatea Fetești, județul Ialomița, într-o curbă, șoferul unui autoturism a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și s-a răsturnat pe secția de cale ferată 702.
La scurt timp, un tren marfar a acroșat autoturismul în cauză, fără să fie rănită nicio persoană.
Traficul feroviar este blocat pentru a permite intervenția echipajelor specializate.
EVENIMENT
VIDEO. Emil Boc, campion la stat pe stâlp la Costinești, când era student înainte de 1989. Are diplomă semnată de ”zeul Neptun”

Primarul Clujului, Emil Boc, mai are o diplomă în plus față de cele două de la Facultatea de Drept și de la Facultatea de Istorie – Filosofie a UBB, și anume una specială, semnată de însuși ”zeul mărilor și oceanelor, Neptun”, pe care a primit-o înainte de 1989.
Studentul Emil Boc a participat la Costinești la un concurs de stat pe stâlp și a câștigat titlul de campion, după cum relatează Toni Grecu e la Grupul ”Divertis” în emisiunea ”Adevăruri…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Statuetă antică a lui Icarus, exponatul lunii iulie la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia

Marți, 1 iulie, de la ora 11.00, Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia prezintă statueta lui Icarus la Apulum, ca exponat al lunii iulie.
Statueta funerară din calcar, singura de acest fel din Dacia romană, simbolizează sufletul celui decedat, în ipostaza eroică, nudă, a lui Icarus. Zborul lui spre cer și spre moarte reflectă călătoria sufletului spre astre. A făcut parte din ornamentica unui monument funerar.
Statueta de la Apulum a fost realizată de un meșter local…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: „Biblioteca de vancață”, la Sebeș. Ziua iei românești și cea a drapelului național, sărbătorite de copii

A venit din nou vara, cu lumina ei blândă și cu bucuria de a redeschide „Biblioteca de vacanță” – cel mai îndrăgit program educativ al sezonului, organizat cu drag de Centrul Cultural „Lucian Blaga” și de Biblioteca Municipală din Sebeș. În generoasa și liniștita grădină a muzeului, copiii au pășit într-un spațiu de poveste, în care tradiția, lectura și jocul se împletesc firesc.
„Prima zi a fost una cu adevărat specială: am sărbătorit ia românească,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cluj-Napoca spune răspicat: „Vrem o generație fără HPV!”. Prima Coaliție locală „HPV-free City” din țară, semnată la Cluj

Joi, 26 iunie 2025, la Pavilionului Tinerilor din Parcul Feroviarilor, a avut loc lansarea oficială a primei coaliții locale din România dedicată combaterii infecției cu HPV, sub denumirea „Cluj-Napoca – HPV Free City”.
Momentul-cheie al evenimentului a fost semnarea documentului de constituire a Coaliției, un angajament comun pentru promovarea educației, prevenției și vaccinării împotriva HPV.
Evenimentul a continuat cu o discuție deschisă și informativă,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro