EVENIMENT
UPDATE: Accident feroviar în județul Harghita. Un autoturism a fost lovit de tren. Două persoane au murit
Un accident feroviar a avut loc, duminică la amiază, în Miercurea Ciuc, județul Harghita. Din primele date, un autoturism a fost lovit de tren. În urma impactului puternic, autoturismul a luat foc, iar flăcările s-au extins la lolocomotivă.
UPDATE 1: Potrivit Centrului INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române informează că pe magistrala 400, la ieșire din municipiul Miercurea Ciuc, județul Harghita, la o trecere la nivel cu calea ferată, prevăzută cu indicator rutier STOP, un tren care circulă pe relația Iași-Brașov a acroșat un autoturism.
În urma coliziunii, autoturismul a luat foc, iar incendiul s-a extins la o locomotivă a trenului. Două persoane din autoturism au decedat, fiind carbonizate.
Traficul feroviar este oprit pentru intervenția echipajelor specializate. Cei aproximativ 100 calatori din tren au fost evacuați, nefiind răniți. Incendiul a fost lichidat, iar în acest moment se efectuează cercetarea la fața locului pentru a se stabili cu exactitate cauzele producerii evenimentului.
Se estimează reluarea normală a traficul feroviar în 60-90 de minute.
Potrivit ISU Harghita, accidentul feroviar s-a produs în municipiul Miercurea Ciuc, Jigodin Băi.
Din primele date, un autoturism a fost lovit de tren.
În urma impactului, s-a produs un incendiu la locomotivă.
Conform sursei citate, la fața locului s-au deplasat trei echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Miercurea Ciuc, cu o autospecială de stingere, una de descarcerare și o ambulanță SMURD.
Stire in actualizare
EVENIMENT
VIDEO: Accident rutier în cartierul Micești din Alba Iulia, surprins pe o cameră video. Impact între două mașini
Un accident rutier s-a produs vineri, în jurul orei 13:00, pe strada Zlatnei din cartierul albaiulian Micești, în zona intersecției cu strada Pădurii. Două autoturisme au fost implicate într-o tamponare.
Evenimentul rutier a fost surprins pe o cameră video de bord de către un participant la trafic.
Pe imaginile video se poate observa cum un autoturism marca BMW a lovit din spate un autoturism marca Volkswagen, care se afla oprit la intersecție, așteptând să efectueze un viraj la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
eIdentity, noul serviciu MAI de indetificare prin cod QR. E bun inclusiv pentru validarea vârstei pe platformele de social media
eIdentity, noul serviciu prin care românii își pot dovedi vârsta. Poate fi folosit inclusiv pentru validarea vârstei pe platforme de social media.
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a lansat un nou serviciu electronic de identitate digitală, care permite cetățenilor să prezinte securizat doar anumite date din cartea electronică de identitate (CEI), aflate sub controlul exclusiv al posesorului, anunță Andrei Nicoară, expert e-guvernare.
Serviciul este disponibil prin HUB-ul MAI și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Clujul riscă să devină cel mai scump aeroport din țară pentru parcări. GOTO Parking majorează tarifele
Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca riscă să devină cel mai scump aeroport din România pentru parcări, depășind tradiționalele aeroporturi din București, Iași sau Timișoara atunci când vine vorba de costurile pe termen lung.
Clujul devine cel mai scump aeroport din țară pentru parcări
Comparativ, la Aeroportul Internațional Henri Coandă Otopeni, o zi de parcare costă 100 de lei,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: CSM Unirea a semnat contractul cu noul antrenor, Dragoș Militaru. Cine este acesta și ce legătură a avut cu clubul în trecut
CSM Unirea a semnat contractul cu noul antrenor Dragoș Militaru. Clubul a publicat câteva imagini, în care acesta apare alături de directorul CSM Unirea Alba Iulia, Radu Urcan, și directorul sportiv, Dan Iordăchescu. Contractul este valabil până în 2027.
Dragoș Militaru preia echipa din mers, după despărțirea de Alexandru Pelici. Plecarea lui Pelici ridică semne de întrebare, în condițiile în care reprezentanții Primăriei Alba Iulia, principalul susținător financiar al...
Citește mai mult pe Alba24.ro


